ولاگ Vlog

ولاگ یا Vlog چیست؟

ولاگ (Vlog) که در واقع خلاصه شده عبارت ویدئو بلاگ (Video Blog) است نوعی از وبلاگ هاست که در آن از ویدئو به عنوان محتوا یا رسانه اصلی استفاده می‌شود. به فردی که محتوای ولاگ را تولید می‌کند ولاگر (Vlogger) گفته می‌شود.

این نوع از وبلاگ ها معمولا در مقایسه با وبلاگ های صرفا نوشتاری علاوه بر جذابیت بیشتر از قدرت انتقال مفهوم بالاتری هم برخوردار هستند.

ولاگ ها به خصوص با گسترش استفاده از وبسایت اشتراک ویدئوی YouTube رونق بیشتری گرفتند به گونه‌ای که امروزه این سایت یکی از اصلی‌ترین میزبان‌ها برای بسیاری از محبوب‌ترین ولاگ ها به شمار می‌رود و حتی به منبع درآمدی برای ولاگرهای موفق تبدیل شده است.

وبلاگ های ویدئویی در واقع نوعی تلویزیون اینترنتی هم به شمار می‌روند که به صورت دوره‌ای محتوای ویدئویی را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهند. اغلب ولاگ ها همانند پادکست های ویدئویی از مکانیزم هایی برای آگاهی از انتشار محتوای جدید و دریافت خودکار آن‌ها پشتیبانی می‌کنند.

محتوای وبلاگ های ویدئویی و نحوه انتشار آن‌ها

ولاگ ها هم مشابه با وبلاگ های معمولی در موضوعات مختلف آموزشی، شخصی و زندگی روزمره، کاری، تفریحی، ورزشی، آشپزی و … منتشر می‌شوند.

به عنوان مثال ممکن است یک ولاگر در ویدئوهای خود از زندگی، علایق، اعتفادات و طرز تفکرش بگوید یا بخشی از زمان کاری خود را برای مخاطبان به نمایش بگذارد. جالب است بدانید موتوولاگ (Motovlog) یکی از انواع ولاگ های محبوب و هیجان‌انگیز به شمار می‌رود که حین راندن موتورسیکلت ضبط می‌شود.

محتوای بسیاری از Vlog ها به صورت از پیش ضبط شده و احتمالا پس از تدوین و انجام ویرایش های مختلف منتشر می‌شوند اما برخی دیگر به صورت زنده برای مخاطبان پخش می‌شوند. YouTube و Instagram از جمله ارائه کنندگان سرویس های پخش زنده ویدئویی هستند که برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

معمولا در Vlog ها هم امکان دریافت بازخورد (در قالب‌هایی نظیر دیدگاه) و تعامل با مخاطبان وجود دارد. هرچند Vlog ها می‌توانند صرفا مبتنی بر ویدئو باشند اما ممکن است علاوه بر ویدئو با متنی مرتبط و تعدادی تصویر تکمیلی نیز همراه باشند. اغلب سیستم های مدیریت محتوای رایج نظیر وردپرس و جوملا هم قابلیت گنجاندن ویدئو در پست ها و ایجاد سایت های ولاگ را فراهم می‌کنند.

ولاگ - ویدئو بلاگ Video Blog - Vlog
نمایی از یک ولاگ پرمخاطب در YouTube

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *