تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

لاگ آوت Logout

لاگ آوت یا Logout چیست؟

لاگ آوت کردن (Logging out) به فرایندی گفته می‌شود که طی آن کاربر به یک سیستم رایانه ای اعلام می‌کند نمی‌خواهد متناسب با هویتی که پیش‌تر لاگین کرده بود از سیستم استفاده کند. به عبارت بهتر زمانی که کاربر دیگر نیازی به دسترسی حاصل از لاگین کردن ندارد می‌تواند با لاگ آوت کردن، این موضوع را به سیستم اطلاع دهد. گفتنی است معمولا از عبارت خروج به عنوان معادل فارسی این اصطلاح استفاده می‌شود. همچنین عباراتی نظیر Log off یا Sign off و Sign out معادل فعل Log out هستند.

پس از لاگ آوت کردن، دسترسی کاربر به سیستم به همان شکلی خواهد بود که پیش از لاگین کردن بوده است. به این معنی که با این کار تمام دسترسی هایی که به شناسایی کاربر وابسته بوده است لغو می‌شود. البته ممکن است همانند برخی از سایت ها که تنها برای درج دیدگاه نیازمند شناسایی کاربر هستند پس از لاگ آوت کردن نیز همچنان امکان دسترسی به بخش‌هایی از سیستم برقرار باشد.

معمولا به منظور خارج شدن از یک سیستم یا حساب کاربری، گزینه مناسبی در نظر گرفته می‌شود. برای مثال در اغلب وبسایت ها زمانی که وارد حساب کاربری خود شده‌اید می‌توانید در نوار بالای صفحات سایت و یا پس از کلیک روی نام کاربری یا تصویر پروفایل خود به این گزینه دسترسی پیدا کنید.

در برخی موارد نیز بستن پنجره نرم افزار یا خاموش کردن سیستم به طور خودکار باعث Log out می‌شود. نمونه چنین حالتی را می‌توان حین خاموش کردن یک رایانه شخصی مجهز به سیستم عامل ویندوز مشاهده کرد که با این کار به طور همزمان فرایند خروج از حساب کاربری نیز رخ می‌دهد.

لاگ آوت Logout
گزینه Log off در سیستم عامل ویندوز 7
لاگ آوت Logout
گزینه خروج از حساب کاربری گوگل

آیا لازم است لاگ آوت کنم؟

زمانی که یک کاربر لاگین می‌کند سیستم تصور می‌کند همان فردی در حال کار با سیستم است که انتظارش را داشته است و این تصور تا پایان مدت نشست لاگین به همان قوت باقی می‌ماند حتی اگر فرد دیگری از این سیستم استفاده کند. بنابراین توصیه می‌شود پس از اتمام کار خود با لاگ آوت کردن، امکان دسترسی غیرمجاز افرادی که از همان سیستم استفاده می‌کنند (و احتمال مداخله در حساب کاربری خود توسط آن‌ها) را از بین ببرید. رعایت این موضوع به خصوص در مورد رایانه‌ها و دستگاه‌هایی که میان چند نفر به شکل مشترک استفاده می‌شود یا جنبه عمومی دارند از اهمیت بیشتری برخوردار است.

البته در برخی از سیستم ها پس از گذشت مدت زمانی مشخص از زمان لاگین کردن یا در اثر عدم استفاده از سیستم برای مدتی نسبتا طولانی، با لاگ آوت کردن خودکار یا الزام به لاگین مجدد تلاش می‌شود از دسترسی افراد غیرمجاز جلوگیری شود.

تفاوت Logout و Log out

سوالی که معمولا در مورد نحوه نگارش این اصطلاح برای بسیاری از افراد مطرح می‌شود تفاوت میان Logout و Log out است. جالب است بدانید واژه Logout به عنوان یک اسم یا صفت محسوب می‌شود درحالیکه Log out به عنوان فعل درنظر گرفته می‌شود و به عمل لاگ آوت کردن اشاره می‌کند.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در Computerhope

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *