تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

ریستارت کامپیوتر ویندوزی با کمک صفحه کلید

ممکن است در بعضی شرایط نتوانید از ماوس یا تاچ پد کامپیوترتان استفاده کنید. (برای مثال ممکن است ماوس‌تان به صورت ناگهانی از کار بیفتد). خوشبختانه در این حالت همچنان امکان ریستارت کامپیوتر با کمک صفحه کلید وجود دارد. شاید هم ترجیح دهید برای دسترسی سریعتر به گزینه Restart از کیبورد کمک بگیرید. در این مقاله با دو روش آسان برای ریستارت کامپیوتر ویندوزی با استفاده از صفحه کلید آشنا می‌شوید.

روش های ریستارت کامپیوتر در ویندوز با کمک صفحه کلید

روش اول: با استفاده از میانبر Alt+F4

میانبر صفحه کلید Alt+F4 را فشار دهید. با فشردن این ترکیب، پنجره فعال بسته می‌شود. فشردن این میانبر را آنقدر تکرار کنید تا تمام پنجره‌های فعال بسته شوند. (در صورت وجود محتوای ذخیره نشده در برخی نرم افزارها ممکن است از شما خواسته شود نسبت به ذخیره یا عدم ذخیره آن‌ها تصمیم‌گیری کنید).

پس از بستن تمام پنجره های فعال، فشردن Alt+F4 باعث نمایش پنجره‌ای مشابه با تصویر زیر می‌شود. با کمک کلید Tab، فوکس را به لیست کشوئی داخل پنجره منتقل کنید و با استفاده از کلیدهای پیکانی بالا و پایین، گزینه Restart را از لیست انتخاب کنید.

ریستارت ویندوز با فشردن تکراری میانبر صفحه کلید Alt+F4

در پایان کلید اینتر را فشار دهید. به این ترتیب کامپیوتر شما صرفا با کمک میانبرها و کلیدهای صفحه کلید ریستارت می‌شود.

روش دوم: با استفاده از منوی پاور یوزر

اگر از ویندوز 8 به بعد استفاده می‌کنید می‌توانید با کمک صفحه کلید به گزینه ریستارت موجود در منوی پاور یوزر دسترسی پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با منوی مخفی Power User Menu در ویندوز و نحوه دسترسی به آن

برای باز کردن منوی پاور یوزر کافیست میانبر صفحه کلید Win+X را فشار دهید. سپس با کمک کلیدهای پیکانی بالا یا پایین به سراغ گزینه Shut down or sign out بروید. با فشردن کلید پیکانی سمت چپ، زیرمنوی مربوط به این گزینه نمایان می‌شود. حالا مجددا با کمک کلیدهای پیکانی بالا یا پایین روی گزینه Restart بروید و کلید Enter را فشار دهید.

ریستارت کامپیوتر با کمک صفحه کلید و منوی مخفی پاور یوزر ویندوز

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *