تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با اجزای مختلف نوار عنوان در مایکروسافت ورد

نوار عنوان (Title bar) نام ناحیه‌ای است که در بخش بالایی محیط ورد قابل مشاهده است. این نوار علاوه بر اطلاعاتی پیرامون سند فعلی تعدادی از ابزارهای پرکاربرد ورد را نیز شامل می‌شود. همچنین گزینه‌هایی برای نمایش یا پنهان کردن ریبون و مدیریت پنجره از طریق نوار عنوان در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با جزئیات این نوار بیشتر آشنا می‌شوید.

اجزای مختلف نوار عنوان ورد

نوار عنوان شامل تعدادی آیتم اصلی است که برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. محل قرارگیری و ظاهر این اجزا در حالت ابتدایی مشابه با تصویر زیر می‌باشد.

آشنایی با جزئیات نوار عنوان در مایکروسافت ورد Microsoft Word

نوار ابزار دسترسی سریع (Quick Access Toolbar)

نوار ابزار دسترسی سریع ناحیه‌ای در سمت چپ نوار عنوان است که مجموعه‌ای از دستورات پرکاربرد ورد را دربرمی‌گیرد. در واقع این نوار ابزار در حالت پیشفرض با نوار عنوان ورد ادغام شده است.

نوار ابزار دسترسی سریع در ابتدا شامل دکمه‌های ذخیره سازی (Save) و همچنین آندو (Undo) و ریدو (Redo) برای بازگردانی اعمال انجام شده و انجام مجدد آن‌ها می‌باشد. البته شما می‌توانید محل پیشفرض و دستورات موجود در این نوار ابزار را هم تغییر دهید.

بیشتر بخوانید: سفارشی سازی نوار ابزار دسترسی سریع در مایکروسافت ورد

اطلاعات مربوط به سند فعلی

در حالت عادی نام سند فعلی در بخش میانی نوار عنوان نمایش داده می‌شود. اگر سند فعلی ذخیره شده باشد نام فایل سند در این قسمت قابل مشاهده خواهد بود. در غیراینصورت عنوان پیشفرضی که برای سندهای ذخیره نشده استفاده می‌شود را مشاهده می‌کنید. این عنوان پیشفرض با واژه Document (به معنای سند) آغاز می‌شود و با یک عدد خاتمه پیدا می‌کند.

دکمه های مدیریت پنجره در نوار عنوان ورد

در بخش سمت راست نوار عنوان تعدادی دکمه قابل مشاهده است. سه دکمه اول از سمت راست مربوط به دستورات مدیریت پنجره است که با سایر پنجره‌های معمولی مشترک است.

دکمه Close که با آیکن ضربدر نمایش داده می‌شود برای بستن پنجره جاری به کار می‌رود. در صورتی که سند مربوط به این پنجره ذخیره نشده باشد ورد با نمایش هشداری از شما می‌خواهد نسبت به ذخیره کردن یا ذخیره نکردن سند و یا لغو عمل خروج تصمیم‌گیری کنید.

دکمه میانی با نام Restore Down/Maximize برای بیشینه کردن پنجره (پوشاندن تمام فضای قابل استفاده صفحه) یا بازگرداندن پنجره به حالت عادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دکمه سوم با عنوان Minimize به منظور کمینه کردن پنجره به کار می‌رود. با کمک این دکمه پنجره فعلی به بخش نوار وظیفه (تسکبار) ویندوز کمینه می‌شود. برای بازگرداندن پنجره به حالت عادی کافیست روی عنوان یا آیکن پنجره در تسکبار کلیک کنید.

گزینه های نمایش ریبون (Ribbon Display Options)

چهارمین دکمه از سمت راست مربوط به گزینه های نمایش ریبون ورد می‌باشد. در حالت پیشفرض، بخش ریبون (Ribbon) به صورت کامل (شامل زبانه ها و دستورات مربوط به هر زبانه) قابل مشاهده است.

آشنایی با جزئیات نوار عنوان در مایکروسافت ورد - گزینه های نمایش ریبون Ribbon Display Options

Ribbon Display Options به شما اجازه می‌دهد برای فراهم آوردن فضای بیشتر، دستورات موجود در زبانه های ریبون یا کل ریبون را پنهان کنید.

جزئیات این گزینه‌ها را در قسمت آشنایی با جزئیات ریبون دستورات مطالعه کنید.

گزینه ورود به حساب کاربری و اطلاعات کاربر لاگین شده

شما می‌توانید با اطلاعات حساب کاربری شخصی‌تان در مایکروسافت ورد لاگین کنید. انجام این کار مزایایی از جمله امکان کار روی اسناد ذخیره شده در Microsoft OneDrive را به همراه خواهد داشت. این حساب کاربری لزوما می‌بایست یکی از حساب‌های کاربری مایکروسافت باشد.

در صورتی که وارد حساب کاربری خود نشده باشید در نوار عنوان گزینه‌ای تحت عنوان Sign in مشاهده می‌کنید. با کلیک روی این گزینه جعبه‌ای مشابه با تصویر زیر برای ورود به حساب کاربری نمایش داده می‌شود. در این بخش می‌توانید با اطلاعات حساب کاربری خود که قبلا ایجاد کرده‌اید لاگین کنید یا حساب کاربری جدیدی بسازید.

آشنایی با جزئیات نوار عنوان در مایکروسافت ورد - ورود به حساب کاربری مایکروسافت

پس از ورود به حساب کاربری، نام شما همراه با تصویر پروفایلتان در نوار عنوان نمایش داده می‌شود.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

4 thoughts on “آشنایی با اجزای مختلف نوار عنوان در مایکروسافت ورد

 • سید جعفر حیدری

  سلام
  نوار گزارش به کجا میگن؟

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام؛
   چنین نواری در ورد وجود ندارد. تصور می کنم با نوار وضعیت (Status bar) که پایین پنجره های ورد قرار می گیره اشتباه شده باشه.

   پاسخ دادن
 • زیور

  سلام جناب آقای شهسواری خسته نباشید
  یک فایل ورد دارم که خودم پسورد گذاشته ام ولی فراموشش کردم و 2010 هست چطوری میتونم پسوردش را باز کنم پسورد خواندن فایل هست یعنی اصلا نمیشه وارد فایل شد ممنون راهنمایی فرمایید

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام ممنونم
   راه هایی برای حذف پسورد باز کردن سند مثل سرویس های آنلاین وجود داره. سرچ بفرمایید به راحتی پیدا می کنید. امیدوارم نیازتون رو برطرف کنه. اگر مشکلی داشتید و موفق نشدید راه تماس تون رو برام ارسال کنید تا از اون طریق فایل رو برام بفرستید.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *