تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تعیین مرورگر دلخواه به عنوان مرورگر وب پیشفرض در ویندوز 10

درخواست باز کردن صفحات وب از سوی نرم افزارها و اپلیکیشن های مختلف توسط مرورگر وب پیشفرض پاسخ داده می‌شود. برای مثال اگر روی لینکی در یک اپلیکیشن کلیک کنید صفحه مقصد لینک توسط مرورگری نمایش داده می‌شود که به عنوان پیشفرض انتخاب شده است.

در ویندوز 10 مایکروسافت اج (Microsoft Edge) مرورگر پیشفرض ابتدایی در این سیستم عامل است. با اینحال ممکن است ترجیح دهید از مرورگر اینترنت اکسپلورر یا هر مرورگر دیگری مانند فایرفاکس (Firefox)، گوگل کروم (Google Chrome)، سافاری (Safari) یا اپرا (Opera) که پیشتر نصب کرده‌اید به عنوان مرورگر پیشفرض استفاده کنید.

اگر مایلید با نحوه تنظیم یا تغییر مرورگر پیشفرض در ویندوز 10 آشنا شوید در این مقاله همراه ما باشید.

چگونه مرورگر پیشفرض ویندوز را تغییر دهم؟

برای این منظور کافیست مراحل ساده زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: وارد بخش Settings در ویندوز 10 شوید. (می‌توانید روی آیکن چرخ دنده در منوی استارت کلیک کنید).

تعیین مرورگر دلخواه به عنوان مرورگر وب پیشفرض در ویندوز 10 - ورود به بخش Settings

گام دوم: به مسیر Apps -> Default apps مراجعه کنید.

تعیین مرورگر دلخواه به عنوان مرورگر وب پیشفرض در ویندوز 10

گام سوم: در بخش Choose default apps آیتم Web browser را پیدا کنید. روی عنوان مرورگری که در این قسمت مشاهده می‌کنید کلیک کنید. به این ترتیب فهرستی شامل مرورگرهای وب موجود روی سیستم مشابه با تصویر زیر نمایش داده می‌شود.

تعیین مرورگر دلخواه به عنوان مرورگر وب پیشفرض در ویندوز 10

گام چهارم: مرورگر موردنظر خود را از فهرست باز شده انتخاب کنید. به این ترتیب مرورگر انتخابی به عنوان مرورگر پیش فرض ویندوز تعیین می‌شود.

البته ممکن است هنگام تغییر مرورگر دیفالت، ویندوز به شما پیشنهاد دهد همچنان از مرورگر اج استفاده کنید. در این حالت با کلیک روی Switch anyway تأکید می‌کنید مایل هستید به مرورگر انتخابی سوئیچ کنید.

توجه داشته باشید اغلب مرورگرهای وب رایج پس از نصب و باز شدن، پیامی مبنی بر عدم پیشفرض بودن مرورگر نمایش می‌دهند. همراه با این پیام دکمه‌ای نیز درنظر گرفته شده است که می‌تواند شما را برای تغییر مرورگر دیفالت به بخش مربوطه در قسمت Settings ویندوز هدایت کند. با این حال اگر چنین پیامی را مشاهده نمی‌کنید مراحل بالا شما را به همین بخش راهنمایی می‌کند.

تعیین مرورگر دلخواه به عنوان مرورگر وب پیشفرض در ویندوز 10 - انتخاب دکمه تغییر مرورگر پیشفرض در مرورگر فایرفاکس
نمایی از یک پیام اطلاع رسانی مبنی بر پیش فرض نبودن مرورگر فایرفاکس. در این جعبه دیالوگ با کلیک روی دکمه Use Firefox as my default browser به بخش تنظیمات ویندوز برای تغییر مرورگر پیش فرض هدایت می‌شوید.

شما چه مرورگری را برای انجام کارهای روزانه خود ترجیح می‌دهید؟ آیا مرورگر پیشفرض شما همان مرورگری است که معمولا از آن استفاده می‌کنید؟ نظرتان درباره نحوه تغییر مرورگر دیفالت در ویندوز 10 چیست؟ خوشحال می‌شویم نظر یا پرسش خود را در بخش دیدگاه های همین مقاله با ما در میان بگذارید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *