تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با نوار وضعیت (Status bar) در مایکروسافت ورد

نوار وضعیت (Status bar) در مایکروسافت ورد نوار کوچکی است که پایین پنجره‌های اسناد قابل مشاهده است. این نوار ضمن ارائه اطلاعاتی پیرامون وضعیت سند فعلی، ابزارهایی برای تغییر نحوه نمایش سند نیز در اختیار کاربر قرار می‌دهد. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نوار وضعیت بیشتر آشنا می‌شوید.

اجزای مختلف نوار وضعیت یا Status bar در مایکروسافت ورد
نمایی از اجزای مختلف نوار وضعیت در مایکروسافت ورد

جزئیات اطلاعات موجود در نوار وضعیت ورد

به طور پیشفرض اطلاعاتی مانند شماره صفحه فعلی و تعداد کل صفحات، تعداد کلمات سند، نتیجه بررسی املایی و گرامری و زبان مورد استفاده در بخش سمت چپ این نوار نمایش داده می‌شود.

اغلب این اطلاعات در قالب دکمه‌هایی ارائه می‌شود که با کلیک روی آن‌ها بخشی حاوی جزئیات یا امکانات بیشتر در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

شماره صفحه فعلی و تعداد کل صفحات با فرمت مشابه Page 1 of 3 در نوار وضعیت نمایش داده می‌شود. در این مثال عدد 1 نشان دهنده شماره صفحه فعلی است که محتوایی در آن انتخاب شده یا کرسر متنی در آن قرار دارد. عدد 3 نیز تعداد کل صفحات سند را نمایش می‌دهد. با کلیک روی این دکمه بخش Navigation شامل ابزارهایی برای حرکت و جابجایی آسان‌تر میان صفحات مختلف سند مشابه تصویر زیر آشکار می‌شود.

بخش Navigation که با کلیک روی دکمه شماره صفحه در نوار وضعیت نمایش داده می‌شود

با کلیک روی تعداد کلمات سند در نوار وضعیت، جعبه دیالوگی شامل جزئیات آماری سند نمایش داده می‌شود. تعداد صفحات، تعداد کلمات، تعداد کاراکترها (بدون احتساب و با احتساب فاصله ها)، تعداد پاراگراف ها و خطوط در این پنجره دیده می‌شود.

آشنایی با نوار وضعیت (Status bar) در مایکروسافت ورد - اطلاعات آماری سند

وضعیت بررسی املایی و گرامری متن نیز در قالب یک آیکن در این نوار نمایش داده می‌شود. علامت تیک روی این آیکن نشان دهنده آنست که هیچ مشکل و اشتباه املایی یا گرامری در متن شناسایی نشده است.

زبان بخشی از متن که انتخاب شده نیز در نوار وضعیت قابل مشاهده است. این زبان معمولا به صورت خودکار توسط ورد شناسایی می‌شود و برای انجام بررسی املایی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. با کلیک روی این دکمه پنجره‌ای مشابه تصویر زیر ظاهر می‌شود. در صورتی که زبان شناسایی شده برای متن انتخابی اشتباه است در این پنجره می‌توانید آن را تغییر دهید.

آشنایی با نوار وضعیت (Status bar) در مایکروسافت ورد - انتخاب زبان متن

ابزارهای تغییر نحوه نمایش

در سمت راست نوار وضعیت به صورت پیشفرض ابزارهایی برای تغییر نحوه نمایش سند قابل مشاهده است.

میانبرهای نما (View shortcuts) یا نحوه نمایش، دکمه‌هایی در نوار وضعیت هستند که امکان تغییر سریع نحوه نمایش سند را فراهم می‌کنند. برای آشنایی بیشتر با این دکمه‌ها و کاربرد آن‌ها به مقاله آشنایی با نما یا ویوهای مختلف در مایکروسافت ورد مراجعه کنید.

نوار لغزنده بزرگنمایی (Zoom slider) نیز امکان بزرگ یا کوچک کردن نمایشی محتوای سند را فراهم می‌کند. میزان این بزرگنمایی برحسب درصد مشخص می‌شود. تغییر محل گیره به سمت علامت مثبت باعث بزرگ‌تر شدن و جابجایی آن در سمت مخالف باعث کوچک‌تر شدن محتویات در حال نمایش سند می‌شود. توجه داشته باشید این بزرگنمایی صرفا نمایشی است و تأثیری روی محتوای سند، اندازه فونت یا نتیجه چاپ نخواهد داشت.

آشنایی با نوار وضعیت (Status bar) در مایکروسافت ورد - نمای بزرگ شده سند
نمایی از سند در حالت بزرگنمایی 200 درصد یا دو برابر

با کلیک روی دکمه سطح (یا درصد) بزرگنمایی در سمت راست نوار لغزنده، پنجره‌ای مشابه تصویر زیر آشکار می‌شود. در این پنجره علاوه بر امکان انتخاب میزان بزرگنمایی (به درصد) از میان مقادیر متداول 75%، 100% و 200% می‌توانید مقدار دلخواه خود را هم برای بزرگنمایی مشخص کنید یا از امکانات پیشرفته‌تر این بخش استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: تغییر میزان بزرگنمایی محتویات سند و آشنایی با جزئیات پنجره Zoom

آشنایی با نوار وضعیت (Status bar) در مایکروسافت ورد - تغییر بزرگنمایی با کمک دکمه Zoom

چند نکته در مورد نوار وضعیت

نوار وضعیت ورد نیز مشابه با اغلب بخش‌های این واژه پرداز قابل سفارشی سازی است. شما می‌توانید محتوا و ابزارهای موجود در این نوار را مطابق میل خود تغییر دهید. برای این منظور کافیست روی نوار وضعیت راست کلیک کنید تا منوی Customize Status Bar مشابه تصویر زیر نمایان شود.

سفارشی سازی اجزای نوار وضعیت با راست کلیک روی آن
نمایی از منوی راست کلیک نوار وضعیت. از این منو می‌توانید برای سفارشی سازی آیتم‌های موجود در نوار وضعیت استفاده کنید.

آیتم‌هایی که در این منو با علامت تیک مشخص شده‌اند در نوار وضعیت نمایش داده می‌شوند. با کلیک روی هر آیتم و تیک زدن یا برداشتن تیک از کنار آن، آیتم مربوطه در نوار وضعیت نمایش داده می‌شود یا از نوار وضعیت حذف می‌شود.

توجه داشته باشید برخی از آیتم‌هایی که برای نمایش در نوار وضعیت انتخاب شده‌اند تنها در صورت نیاز نمایش داده می‌شوند. آیتم Document Updates Available از جمله این موارد می‌باشد.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

2 thoughts on “آشنایی با نوار وضعیت (Status bar) در مایکروسافت ورد

 • بهنام

  سلام داداش ممنون از مطلب خوبتون
  فقط یه سوال دارم آیا در نوار وضعیت تعداد سطر و ستون رو هم نشون میده یا خیر؟

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام ممنون از شما؛
   اگر منظورتون شماره خط فعلی و شماره ستونی فعلی (متناسب با موقعیت فعلی کرسر متنی) هست پاسخ بله هست. کافیه روی نوار وضعیت راست کلیک کنید و Line Number و Column رو تیک بزنید.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *