تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با نما یا ویوهای مختلف و نحوه تغییر نما در مایکروسافت ورد

در مایکروسافت ورد امکان نمایش سند در قالب نما یا ویو (View) های مختلف فراهم شده است. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با این نماها و نحوه سوئیچ میان آن‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.

نما یا View های مختلف در ورد

مایکروسافت ورد دارای پنج نمای مختلف است. هرکدام از این نماها امکان نمایش و کار با سند را به شکلی متناسب با نیاز و هدف شما فراهم می‌کنند. این نماها به طور خلاصه عبارتند از:

  • چیدمان چاپ (Print Layout)
  • حالت مطالعه (Read Mode)
  • چیدمان وب (Web Layout)
  • طرح کلی (Outline)
  • پیش نویس (Draft)

هرچند عنوان این نماها تا حدودی کاربردشان را مشخص می‌کند اما برای آشنایی بیشتر در ادامه به بررسی تک تک آن‌ها می‌پردازیم.

نمای چیدمان چاپ یا Print Layout View – نما یا ویوی پیشفرض در مایکروسافت ورد

نمای چیدمان چاپ (Print Layout View)، نمای پیشفرض ورد است. این نما سند را به همان شکلی نمایش می‌دهد که در نتیجه چاپ مشاهده می‌کنید. همه چیز از متن پاراگراف‌ها و عناوین گرفته تا تصاویر، محتوای سربرگ و پابرگ، حاشیه ها و … مطابق با همان چیزی است که چاپ می‌شود.

نمای Print Layout View در مایکروسافت ورد
نمایش سند در نمای چیدمان چاپ یا Print Layout View

در نمای چاپ، صفحات به صورت پیشفرض با کمک یک فاصله خاکستری رنگ از یکدیگر جدا می‌شوند. اغلب اوقات هنگام تایپ و کار روی سند از همین نما استفاده می‌شود. از همینرو این نما پرکاربردترین نما برای نمایش سند در ورد محسوب می‌شود.

نمای حالت مطالعه یا Read Mode

نمای حالت مطالعه (Read Mode) سند را برای مطالعه آسان‌تر با اندازه‌ای مناسب نمایش می‌دهد. این نما با عنوان نمای مطالعه تمام صفحه (Full Screen Reading View) نیز شناخته می‌شود.

نمای حالت مطالعه یا Read Mode در مایکروسافت ورد
نمایش سند در نمای حالت مطالعه یا Read Mode

در این حالت امکان ویرایش سند وجود ندارد ولی می‌توانید کامنت‌ها را مشاهده و ویرایش کنید. همچنین در این نما خبری از حاشیه ها، سربرگ و پابرگ نخواهد بود.

در نمای حالت مطالعه، محتوای سند در صورت فراهم بودن فضای کافی به شکل پیشفرض در قالب دو ستون کنار هم مشابه با یک کتاب نمایش داده می‌شود. همچنین ریبون با یک نوار منوی ساده جایگزین می‌شود که امکانات متعددی از جمله گردش آسان‌تر و جستجو در محتوای سند را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. به علاوه با کمک دو فلش سمت راست و چپ صفحه امکان حرکت میان محتوای سند فراهم می‌شود.

نمای چیدمان وب یا Web Layout View

نمای چیدمان وب (Web Layout View) محتوای سند را به شکلی نمایش می‌دهد که گویا در یک صفحه وب قرار گرفته است.

نمای چیدمان وب یا Web Layout View در مایکروسافت ورد
نمایش سند در نمای چیدمان وب یا Web Layout View

در این نما خبری از حاشیه ها، شکست‌های صفحه (Page Break)، سربرگ و پابرگ نخواهد بود. با این وجود در نمای چیدمان وب همچنان امکان ویرایش و تغییر محتوای سند وجود دارد. به علاوه رنگ زمینه صفحات نیز در این نما قابل مشاهده است.

نمای طرح کلی یا Outline View

در نمای طرح کلی (Outline View) ساختار سند در قالب سطوح مختلف عنوان ها و متون بدنه نمایش داده می‌شود. به علاوه در این نما ابزارهایی برای تغییر ساختار سلسله مراتبی سند در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. فراموش نکنید در نمای Outline اجزای گرافیکی مانند تصاویر و شکل‌ها نمایش داده نمی‌شوند. اما همچنان امکان ویرایش و تغییر محتوای سند وجود دارد.

نمای طرح کلی یا Outline View در مایکروسافت ورد
نمایش سند در نمای طرح کلی یا Outline View

نمای پیش نویس یا Draft View

نمای پیش نویس (Draft View) محتوای سند را به شکلی ساده نمایش می‌دهد و به این ترتیب امکان ویرایش سریع سند را برای کاربر فراهم می‌کند. در این نما هم اجزای گرافیکی مانند تصاویر و شکل‌ها نمایش داده نمی‌شوند.

نمای پیش نویس یا Draft View در مایکروسافت ورد
نمایش سند در نمای پیش نویس یا Draft View

نحوه تغییر نما یا View در مایکروسافت ورد

برای تغییر نما در ورد می‌توانید به زبانه View در ریبون مراجعه کنید. سپس در گروه Views روی نمای موردنظر خود کلیک کنید. (نمای فعلی نیز در همین بخش به صورت انتخاب شده مشخص می‌شود).

تغییر نما یا View از طریق زبانه View در ریبون رود
برای مشاهده یا تغییر نمای فعلی می‌توانید به گروه Views در زبانه View ریبون مراجعه کنید.

علاوه بر روش فوق برای تغییر نما می‌توانید از دکمه‌های موجود در بخش View Shortcuts (میانبرهای نما) در نوار وضعیت ورد کمک بگیرید. البته در این بخش تنها سه دکمه برای سوئیچ میان نماهای پرکاربرد Read Mode, Print Layout و Web Layout وجود دارد. برای انتخاب نمای Outline یا Draft صرفا می‌توانید از روش قبل (گزینه‌های مربوطه در زبانه View) استفاده کنید.

دکمه های تغییر نما در نوار وضعیت ورد
دکمه های تغییر نما در نوار وضعیت ورد برای سوئیچ سریع میان نماهای پرکاربرد

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *