تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آموزش ایجاد فولدر مخفی در ویندوز

احتمالا همین الآن هم با شیوه پنهان کردن استاندارد فایل‌ها و فولدرها در ویندوز آشنا هستید. با این وجود قابلیت ایجاد فولدر مخفی در ویندوز موضوع دیگری است که ممکن است به گوش‌تان نخورده باشد. فولدرهایی که نام و آیکن آن‌ها قابل مشاهده نیست اما با فولدرهای پنهان شده تفاوت دارند. در این مقاله با ترفندی ساده و جذاب برای ایجاد فولدرهای مخفی در ویندوز آشنا می‌شوید.

چگونه یک فولدر مخفی در ویندوز ایجاد کنیم؟

برای ایجاد یک فولدر یا دایرکتوری مخفی در ویندوز می‌توانید مراحل ساده زیر را به ترتیب دنبال کنید. این مراحل در نسخه های مختلف ویندوز به صورت مشابه قابل انجام است.

گام اول: همانند حالت عادی یک فولدر جدید بسازید. به دلایلی که در ادامه بیان می‌شود پیشنهاد می‌کنیم این فولدر را روی دسکتاپ ایجاد کنید. برای این منظور روی دسکتاپ راست کلیک کنید و گزینه New -> Folder را انتخاب کنید.

ایجاد فولدر جدید روی دسکتاپ ویندوز

گام دوم: در این مرحله لازم است نام فولدر را به یک نام نادیدنی تغییر دهید. معمولا به محض ایجاد یک فولدر، نام فولدر در حالت هایلایت (یا انتخاب) شده و آماده تغییر قرار می‌گیرد. اگر فولدر در این حالت قرار ندارد برای تغییر نام آن می‌توانید روی فولدر راست کلیک کنید و گزینه Rename را انتخاب کنید.

تغییر نام فولدر در ویندوز
پوشه ایجاد شده در حالت آماده تغییر نام با نام فعلی هایلایت شده

سپس کلید Alt را پایین نگه داشته و کد 255 را با کمک صفحه کلید عددی وارد کنید. در پایان کلید Alt را رها کرده و کلید Enter را فشار دهید تا تغییر نام تکمیل شود. با انجام این کار در واقع نوعی کاراکتر فاصله خاص را با کمک آلت کدها به عنوان نام فولدر انتخاب کرده‌اید.

بیشتر بخوانید: با آلت کدها و نحوه وارد کردن آن‌ها در ویندوز بیشتر آشنا شوید.

گام سوم: اکنون نوبت مخفی کردن آیکن فولدر است. در این مرحله روی فولدر راست کلیک کنید و گزینه Properties را از منوی زمینه انتخاب کنید. سپس در پنجره Properties به زبانه Customize مراجعه کنید و روی دکمه Change Icon کلیک کنید.

در ادامه یکی از آیکن‌های نامرئی را مشابه تصویر در فهرست آیکن‌ها انتخاب کنید و روی دکمه OK کلیک کنید.

آموزش ایجاد فولدر مخفی در ویندوز

فراموش نکنید در پنجره Properties نیز لازم است روی دکمه OK کلیک کنید. تبریک! شما فولدری با نام و آیکن مخفی ساخته‌اید.

برگرداندن فولدر مخفی به حالت عادی

در صورتی که مایلید فولدر را به حالت عادی برگردانید کافیست نام آن را به دلخواه خود تغییر دهید. سپس مشابه با روش بیان شده یک آیکن معمولی برای فولدر انتخاب کنید.

ایجاد چند پوشه مخفی در یک محل

همانطور که گفته شد کاراکتری که با کمک روش فوق برای نام فولدر انتخاب می‌شود نوعی کاراکتر فاصله است. اما چنان که می‌دانید امکان ایجاد پوشه‌هایی با نام یکسان در یک محل وجود ندارد.

بنابراین اگر مایلید چند فولدر مخفی در یک مکان ایجاد کنید لازم است با استفاده از چند کاراکتر فاصله نام‌های متمایزی برای فولدرها انتخاب کنید. به عنوان مثال هنگام تعیین نام برای فولدر مخفی دوم می‌توانید دو مرتبه از ترکیب Alt+255 استفاده کنید.

فولدر مخفی در برابر فولدر پنهان شده

فولدرهای مخفی که با کمک این روش ایجاد می‌شوند در عین حالیکه مخفی هستند به شکل معمول نیز قابل استفاده‌اند. به عبارت بهتر این تنها نام و آیکن فولدر است که با چشم سر دیده نمی‌شود! اما برای شما که محل آن را می‌دانید به راحتی قابل دسترسی است. مشابه حالت عادی، فولدرهای مخفی را می‌توانید انتخاب کنید. با دابل کلیک روی فولدر مخفی هم می‌توانید آن را طبق معمول باز کنید.

نمایی از یک فولدر مخفی شده در ویندوز هنگامی قرار گرفتن نشانگر ماوس روی آن
نمایی از یک فولدر مخفی در ویندوز هنگام قرار گرفتن نشانگر ماوس روی آن

اما فولدرهایی که به صورت استاندارد پنهان (Hidden) شده‌اند ضمن پنهان بودن، نام و آیکن طبیعی خود را دارند و امکان انتخاب یا دابل کلیک روی آن‌ها تا زمانی که نمایش آیتم‌های پنهان فعال نشده است وجود ندارد. این درحالیست که نام و آیکن فولدرهای مخفی شده به روش گفته شده حتی زمانی که نمایش فایل‌ها و فولدرهای Hidden فعال شده است مخفی می‌ماند.

بیشتر بخوانید: صفر تا صد پنهان کردن فایل و فولدر در ویندوز

معایب و مشکلات احتمالی مربوط به پوشه‌های مخفی

هرچند در حالت عادی نام و آیکن فولدرهای مخفی نمایش داده نمی‌شود اما آیتم مربوط به این فولدرها در برنامه مدیریت فایل به خاطر داشتن خط دور قابل تشخیص است. از آنجایی که این خط پیرامون فولدرهای روی دسکتاپ (هنگامی که انتخاب نشده‌اند) نمایش داده نمی‌شود پیشنهاد می‌کنیم فولدرهای مخفی را روی دسکتاپ ایجاد کنید.

فراموش نکنید کاربرانی که با ویندوز به اندازه کافی آشنا هستند با هایلایت یا انتخاب کردن محتویات دسکتاپ یا حرکت ماوس روی فولدر مخفی می‌توانند آن را به آسانی شناسایی کنند.

آموزش ایجاد فولدر مخفی در ویندوز

با توجه به موارد فوق ذکر این نکته ضروری است که مخفی یا پنهان کردن فولدر با کمک این روش ایمن نیست. در واقع انجام این کار مانع از دسترسی سایر کاربران به فولدر مخفی و محتویات آن نخواهد شد. این روش تنها یک راهکار دم دستی و موقتی به شمار می‌رود. اگر به دنبال روش‌های حرفه‌ای و قابل اعتمادتری برای جلوگیری از دسترسی دیگران به فایل های خود هستید رمزگذاری آن‌ها راهکار مطمئن‌تری است.

به عنوان نکته آخر ممکن است استفاده از این روش برای مخفی کردن فولدر با مشکلاتی همراه باشد. برای مثال در برخی موارد این امکان وجود دارد که آیکن فولدر به صورت مربعی سیاه رنگ نمایش داده شود. گاهی اوقات تغییر اندازه آیکن ها (برای مثال با پایین نگه داشتن کلید Ctrl و حرکت چرخ ماوس) این مشکل را حل می‌کند. حذف و ساخت مجدد فولدر مخفی نیز ممکن است این مشکل را برطرف کند.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *