تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با نمای پشت صحنه (Backstage view) در مایکروسافت اکسل

یکی از بخش‌های پرکاربرد مایکروسافت اکسل با عنوان نمای پشت صحنه (Backstage view) شناخته می‌شود. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت اکسل با نمای پشت صحنه اکسل و جزئیات آن آشنا می‌شوید.

نمای پشت صحنه یا Backstage view چیست؟

نمای پشت صحنه به صفحه‌ای گفته می‌شود که هنگام باز کردن مستقیم اکسل یا کلیک روی زبانه File نمایان می‌شود. این نمای تمام صفحه شامل دستوراتی است که برای مدیریت اکسل و ورک بوک (یا فایل‌های) آن به کار می‌رود. (برخلاف سایر دستورات که برای تغییر یا ویرایش محتوای ورک بوک و ورک شیت مورد استفاده قرار می‌گیرند).

دستورات موجود در نمای پشت صحنه در قالب صفحه‌ها یا بخش‌هایی مجزا سازماندهی شده‌اند که کاربر می‌تواند با کلیک روی عنوان هر بخش در نوار کناری به آن‌ها دسترسی پیدا کند.

دسترسی به Backstage view از طریق زبانه File در ریبون اکسل

همانطور که گفته شد کلیک روی زبانه File در ریبون، کاربر را به Backstage view هدایت می‌کند. این در حالیست که کلیک روی عنوان سایر زبانه‌ها باعث نمایش دستورات مرتبط در ریبون می‌شود.

با کلیک روی زبانه File در ریبون اکسل به نمای پشت صحنه هدایت می‌شوید.

هنگامی که یک ورک بوک اکسل را باز کرده‌اید نمایی از پشت صحنه که با کلیک روی زبانه File مشاهده می‌کنید مشابه با تصویر زیر خواهد بود.

نمای پشت صحنه (Backstage view) پس از کلیک روی گزینه File در ریبون اکسل

بیشتر بخوانید: آشنایی با جزئیات ریبون دستورات در مایکروسافت اکسل

ایجاد ورک بوک جدید براساس قالب‌های مختلف، باز کردن ورک بوک های ذخیره شده در گذشته، ذخیره سازی ورک بوک، چاپ، به اشتراک گذاری، مشاهده و ویرایش اطلاعات مربوط به ورک بوک و تغییر تنظیمات اکسل از جمله مواردی هستند که از طریق نمای پشت صحنه قابل دسترسی است.

در این بخش با کلیک روی دکمه بازگشت (فلش بالا سمت چپ صفحه) می‌توانید به محیط ورک بوک خود برگردید.

این دستورات تقریبا معادل با همان دستوراتی هستند که در نسخه‌های قدیمی‌تر اکسل از طریق دکمه مایکروسافت آفیس یا منوی File قابل دسترسی بودند.

با جزئیات دستورات موجود در نمای پشت صحنه اکسل در قسمت‌های آتی این مجموعه آشنا می‌شوید.

صفحه شروع یا خانه در اکسل

زمانی که نرم افزار صفحه گسترده اکسل را به صورت مستقیم اجرا می‌کنید با صفحه‌ای به نام صفحه شروع (Start page) یا صفحه خانه (Home page) روبرو می‌شوید. این صفحه در واقع نمای ساده شده‌ای از Backstage view مشابه با تصویر زیر است.

نمایی از صفحه شروع یا صفحه خانه مایکروسافت اکسل که هنگام باز کردن مستقیم Excel نمایان می‌شود.

همانطور که مشاهده می‌کنید این نما در مقایسه با حالت قبل دستورات کمتری را شامل می‌شود. در این صفحه می‌توانید از قالب‌های پیشفرضی که برای ایجاد یک ورک بوک جدید در نظر گرفته شده استفاده کنید. همچنین می‌توانید با کمک همین بخش فایل‌های از پیش ذخیره شده را باز کنید.

معمولا در این صفحه نیز مشابه نمای پشت صحنه پیشین فهرستی از فایل‌های استفاده شده اخیر قابل مشاهده است. این ویژگی امکان دسترسی سریع به ورک‌بوک‌هایی که در حال کار روی آن‌ها هستید را فراهم می‌کند.

فراموش نکنید زمانی که اکسل را از طریق باز کردن مستقیم یک فایل (برای مثال با دابل کلیک روی یک ورک بوک ذخیره شده اکسل در برنامه مدیریت فایل ویندوز) اجرا می‌کنید این صفحه نمایش داده نمی‌شود.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *