تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

وبمستر Webmaster

وبمستر یا Webmaster به چه کسی گفته می شود؟

وبمستر (Webmaster) به فرد یا گروهی از افراد گفته می‌شود که مسئولیت نگهداری یک یا چند سایت را بر عهده دارند. چنین افرادی وظیفه دارند اعمالی را انجام دهند که یک وبسایت مطابق آنچه انتظار می‌رود قابل استفاده باشد. معمولا این عنوان برای مدیران وبسایت ها، نویسنده های وبسایت، توسعه دهنده ها و طراحان وبسایت، مالکین وبسایت ها و … به کار می‌رود.

وظایف یک وبمستر

وبمسترها ممکن است وظایف و مسئولیت‌های مختلفی را بر عهده داشته باشند. برای مثال اعمالی نظیر:

  • مدیریت سرور وب از لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری و نظارت بر عملکرد آن
  • طراحی وبسایت
  • تولید محتوای متنی و نگارش یا ویرایش مطالب سایت و بهینه سازی سایت برای موتور جستجو، طراحی و ویرایش تصاویر صفحات سایت
  • تعامل با بازدیدکنندگان و پاسخ به نظرات
  • تحلیل میزان بازدیدها و عملکرد سایت

و … ممکن است از جمله وظیفه های یک وبمستر محسوب شود.

وبمستر می‌تواند مدیریت و سازماندهی سایت و محتوای آن را بر عهده داشته باشد یا جنبه‌های حرفه‌ای دیگری نظیر مهارت در زبان های HTML, CSS, JavaScript و PHP، پیکربندی وب سرور، انجام پرس و جوهای پایگاه داده و … را به همراه داشته باشد. تهیه بک آپ، حل مشکلات سرور و سیستم مدیریت محتوا، حفظ امنیت سایت، بهینه سازی سرعت لود صفحات تا مدیریت کاربران و سطح دسترسی آن‌ها نیز ممکن است از جمله وظایف یک وبمستر به حساب بیاید.

با توجه به موارد فوق معمولا برای نقش‌های مختلفی که با وبسایت در ارتباط است از کارشناسان مربوط به همان حوزه استفاده می‌شود. از همینرو این روزها کمتر از اصطلاح گسترده Webmaster در عناوین شغلی و آگهی های استخدام استفاده می‌شود.

وبمستر Webmaster

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک وازه در ویکی‌پدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *