تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

بک آپ یا پشتیبان Backup

واژه‌ی پشتیبان، بک آپ یا Backup به چه معناست؟

فرایند پشتیبان‌گیری (تهیه‌ی بک آپ) به عملی اطلاق می‌شود که طی آن از داده‌های رایانه‌ای نسخه برداری شده تا در صورت بروز مشکل و از دست رفتن داده‌ها بتوان به کمک فایل‌های پشتیبان، داده‌ها یا فایل‌های از دست رفته را بازگردانی نمود.

در برخی موارد نیز ممکن است براساس یک سیاست نگهداری از داده، به صورت متناوب از فایل‌ها و اطلاعات موجود پشتیبان تهیه شود تا در صورت نیاز، بازگردانی داده‌ها به وضعیت گذشته امکان‌پذیر باشد. فایل‌های پشتیبان معمولا روی فضاهای ذخیره‌سازی مخصوص و مجزا نگه‎داری می‌شوند و به تناسب اهمیت فایل‌ها ممکن است تدابیر امنیتی خاصی نظیر سیستم‌های اطفای حریق اتوماتیک روی محل نگه‌داری پشتیان‌ها اعمال شود.

با توجه به اینکه هنگام پشتیبان‌گیری، لازم است نسخه‌ای کامل از داده‌ها مجددا ذخیره شود بسته به تعداد نسخه‌های موردنیاز  و هم‌چنین حجم داده‌ها، معمولا افزون بر یک فضای ذخیره‌سازی مناسب به روش‌های مناسبی برای مدیریت این نسخه‌ها نیاز خواهیم داشت. در برخی موارد، بک آپ‌ها به صورت فشرده و رمزنگاری شده نگه‌داری می‌شوند تا ضمن اشغال فضای کمتر و کاهش هزینه از امنیت بالاتری برخوردار باشند.

نسخه‌های پشتیبان نیز همانند داده‌های اصلی باید روی یک ابزار ذخیره‌سازی نگه‌داری شوند. نوارهای مغناطیسی، دیسک‌های سخت، دیسک‌های نوری، درایوهای حالت جامد و سرویس‌های بک‌آپ‌گیری از راه دور (مبتنی بر اینترنت) از جمله رایج‌ترین فضاهای ذخیره‌سازی به شمار می‌روند که بسته به حجم داده‌ها، کوتاهی و بلندی دوره‌های تناوب پشتیبان‌گیری و سایر فاکتورهای موجود در استراتژی اتخاذ شده، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *