تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پی اچ پی PHP

پی اچ پی یا PHP چیست؟

PHP (پی اچ پی) یک زبان اسکریپت نویسی رایگان و منبع باز است که به طور ویژه برای توسعه وب طراحی شده و در سمت سرور (Server-side) قرار می‌گیرد. به علاوه به عنوان یک زبان برنامه نویسی همه منظوره (General-purpose) نیز کاربرد دارد.

این زبان توسط Rasmus Lerdorf در سال 1994 برای کاربرد شخصی طراحی شد. در آن زمان حروف تشکیل دهنده‌ی این واژه مخفف عبارت Personal Home Page بوده، اما پس از گسترش کاربرد و انتشار عمومی به صورت مخفف بازگشتی برای عبارت PHP: Hypertext Preprocessor معرفی می‌شود.

کدهای پی اچ پی در سمت سرور اجرا می‌شوند و خروجی آن به صورت HTML ساده برای کلاینت فرستاده می‌شود. به عبارت بهتر کاربر هنگام باز کردن سایت‌ها هیچ کدی از نوع پی اچ پی دریافت نمی‌کند بلکه تنها حاصل اسکریپت‌های پی اچ پی (که به وسیله‌ی سرور اجرا شده‌اند) توسط مرورگر کاربر دریافت و نمایش داده می‌شود. به علاوه با توجه به عدم وابستگی به کلاینت، نیازی نخواهد بود کاربر روی مرورگر خود بسته یا افزونه‌ای نصب نماید.

جالب است بدانید این زبان در عین رایگان بودن از قدرت بالایی برخوردار بوده و یک زبان کراس پلتفرم به شمار می‌رود به این معنا که کدهای این زبان می‌تواند روی انواع سیستم عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک اجرا شود. به علاوه از انواع پایگاه داده‌ها از جمله MySQL نیز پشتیبانی می‌کند.

فایل‌های پی اچ پی دارای پسوند .php بوده و به صورت متنی ذخیره می‌شوند درنتیجه برای مشاهده و ویرایش آن‌ها می‌توان از یک ویرایشگر متن ساده نیز استفاده نمود. کدهای پی اچ پی با <?php آغاز و با ?> پایان می‌یابند. در این فایل‌ها از تگ‌های HTML نیز می‌توان استفاده نمود. به عنوان مثال اسکریپت پی اچ پی موجود در مثال زیر از تابع echo برای نمایش متن Hello, World! استفاده می‌کند:

<!DOCTYPE html>
<html>
  <body>
   <?php
     echo "Hello World!";
   ?>
  </body>
</html>

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *