توسعه دهنده Developer

توسعه دهنده یا Developer به چه معناست؟

توسعه دهنده نرم افزار (Software developer) به فردی اطلاق می‌شود که می‌تواند بخشی یا تمام وجوه مختلف تولید و ایجاد یک نرم‌افزار (Software Development) نظیر کدنویسی، طراحی، مستندسازی، تحلیل خواسته‌ها، تست، اشکال زدایی و نگه‌داری و … را انجام دهد.

بنابراین میان مفهوم توسعه دهنده و برنامه نویس (Programmer) می‌توان تفاوت‌هایی را مشاهده نمود. در واقع فردی که برنامه‌ای را پیاده‌سازی (کدنویسی) می‌کند الزاما همان کسی نیست که ساختار کلاس‌ها یا معماری ارتباطات میان اجزای مختلف سیستم نرم‌افزاری را طراحی می‌کند. اما همه‌ی آن‌ها یک توسعه دهنده به شمار می‌روند. ممکن است تمام فرایند بسته به میزان پیچیدگی توسط گروهی بزرگ یا کوچک یا حتی توسط یک فرد انجام شود.

به طور مشابه، توسعه دهنده‌های وب نیز در زمینه‌ی ساخت و نگه‌داری وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارهای کاربردی وب مهارت و تخصص دارند. به عنوان مثال ممکن است یک توسعه دهنده‌ی وب، بخش طراحی ظاهر وبسایت با CSS و توسعه‌دهنده‌ای دیگر نیز وظیفه کدنویسی HTML آن را بر عهده داشته باشد.

گفتنی است بسیاری از توسعه‌دهنده‌ها امور محول شده را در منزل خود انجام می‌دهند و به شکل از راه دور با سایر اعضای تیم توسعه همکاری و تعامل می‌کنند.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *