تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

کلید قفل Lock key

کلید قفل یا Lock key به کدام کلیدها در صفحه کلید گفته می‌شود؟

کلید قفل (Lock key) به گونه‌ای از کلیدها در صفحه کلیدهای متداول اطلاق می‌شود که امکان قفل کردن عملکرد بخش‌هایی از کیبرد روی حالتی خاص را فراهم می‌کنند.

خصوصیات و نحوه استفاده از کلیدهای قفل

هر کلید قفل دارای دو حالت روشن (یا فعال) و خاموش (یا غیرفعال) می‌باشد. با هر بار فشردن این کلیدها، وضعیت کلید یا قفل متناظر با آن مابین این دو حالت تغییر می‌کند. به علاوه در برخی کیبردها از LED هایی برای نمایش وضعیت روشن و خاموش کلیدهای Lock استفاده می‌شود. این چراغ ها معمولا بالای صفحه کلید، روی خود کلیدها یا مکان مناسب دیگری قرار می‌گیرند.

نمونه‌های رایج کلید قفل

در صفحه کلیدهای متداول، معمولا سه نوع Lock key وجود دارد:

  • کلید نام لاک (Num Lock): این کلید در حالت روشن یا فعال، امکان تایپ اعداد با کمک صفحه کلید عددی را فراهم می‌کند. در صورتی که نام لاک در حالت خاموش یا غیرفعال قرار داشته باشد عملکرد بخش عددی معادل با کلیدهای پیکانی بالا، پایین، چپ، راست، Home و … خواهد بود.
  • کلید کپس لاک (Caps Lock): زمانی که این کلید در حالت روشن یا فعال قرار دارد فشردن کلیدهای حرفی در حالت پیشفرض باعث نگارش حروف به صورت بزرگ (Uppercase) می‌شود. (این درحالیست که هنگام غیرفعال بودن این قفل، حروف در حالت پیشفرض به صورت کوچک (Lowercase) نوشته می‌شوند. در این حالت برای نوشتن حروف به صورت بزرگ لازم است کلید شیفت نیز فشرده شود).
  • کلید اسکرول لاک (Scroll Lock): زمانی که این کلید در حالت روشن قرار دارد کلیدهای کرسر (در برخی نرم افزارها) به جای تغییر موقعیت فعلی کرسر باعث اسکرول صفحه می‌شوند. البته امروزه این کاربرد برای کلید اسکرول لاک بسیار نادر است.

کلید قفل Lock key شامل کلیدهای نام لاک (Num Lock)، کپس لاک (Caps Lock) و اسکرول لاک (Scroll Lock)

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکی‌پدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *