کپس لاک Caps lock

کپس لاک یا Caps lock چیست؟

کپس لاک (Caps Lock) دکمه‌ای روی صفحه کلید است که معمولا در بالای کلید Shift سمت چپ تعبیه می‌شود و می‌تواند حالت پیش‌فرض بزرگی یا کوچکی حروف را تغییر دهد. این کلید از جمله کلیدهای سوئیچی دو حالتی است که با فشار دادن آن، وضعیت Caps Lock از حالت غیر فعال به فعال (و برعکس) تغییر می‌یابد.

زمانی که این کلید، فعال (روشن) باشد حروف به صورت بزرگ (Uppercase) نوشته می‌شوند. همان‌طور که می‌دانید در حالت معمولی (هنگام غیرفعال بودن کپس لاک)، فشردن همزمان کلید Shift با کلیدهای حرفی موجود در صفحه کلید نیز باعث تولید حروف بزرگ می‌شود. بنابراین در صورت فعال بودن Caps Lock، رفتاری مشابه با پایین نگه‌داشتن کلید Shift را دریافت می‌کنیم با این تفاوت که معمولا فعال بودن Caps Lock روی حاصل کلیدهای غیرحرفی تأثیری نخواهد داشت. به عنوان نمونه، با پایین نگه‌داشتن کلید Shift و فشردن کلید 1، معمولا علامت ! تولید خواهد شد اما فشردن کلید 1 در هر دو حالت فعال یا غیرفعال بودن Caps Lock همان عدد 1 را تولید خواهد کرد.

دقت داشته باشید در حالتی که کپس لاک فعال است، فشار دادن همزمان کلید Shift با کلیدهای حروف باعث می‌شود استثنائا حرف مورد نظر به صورت کوچک نوشته شود.

معمولا در صفحه کلیدها از یک چراغ LED برای نمایش وضعیت کپس لاک استفاده می‌شود. این چراغ، اغلب روی کلید Caps Lock و یا بخش بالایی صفحه کلید قابل مشاهده است.

Caps Lock
موقعیت کلید کپس لاک روی صفحه کلید

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *