تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

اسلایدر Slider

اسلایدر یا Slider چیست؟

اسلایدر (Slider) یا نوار لغزنده یکی از انواع ویجت های رابط کاربری گرافیکی است که به کاربر اجازه می‌دهد با جابجایی یک گیره یا شاخص روی یک نوار، مقداری را تغییر دهد. افزون بر این معمولا از اصطلاح اسلایدر برای گونه‌ای از المان‌ها در صفحات وب استفاده می‌شود که مجموعه‌ای از تصاویر یا ویدئوها را در قالب یک اسلایدشو نمایش می‌دهند.

اسلایدر یا نوار لغزنده در رابط های کاربری گرافیکی

اسلایدرها به عنوان یک ویجت گرافیکی معمولا به شکل یک نوار افقی نمایان می‌شوند. کاربر می‌تواند با جابجا کردن مستقیم گیره یا کلیک روی بخشی از نوار، موقعیت گیره و درنتیجه مقدار متناظر با آن را تغییر دهد.

از این ویجت برای تغییر مقادیر مختلفی از جمله میزان روشنایی صفحه نمایش، سرعت دابل کلیک ماوس و … استفاده می‌شود.

نمونه هایی از دو اسلایدر (Slider) یا نوار لغزنده به عنوان ویجت گرافیکی
دو نمونه Slider با ظاهرهای مختلف

در نرم افزارهای مدیا پلیر نیز معمولا نوار لغزنده با یک نوار پیشرفت (Progress bar) برای نمایش موقعیت فعلی پخش و تغییر آن ادغام می‌شود. گاهی اوقات نیز از رنگ متمایزی (در قالب نوار پیشرفت) برای نمایش مقداری از ویدئو یا صدا که لود شده استفاده می‌شود.

نوارهای لغزنده برخلاف نوارهای اسکرول (Scrollbar) حالت ناپیوسته دارند و تنها برای انتخاب یک مقدار از میان تعداد محدودی مقادیر به کار می‌روند.

اسلایدر در صفحات وب

اسلایدرها در صفحات وب مشابه با یک اسلایدشو در هر لحظه یکی از آیتم‌های مشخص شده (مانند تصاویر یا ویدئوها) را همراه با یک متن، لینک و … نمایش می‌دهند. معمولا پس از چند ثانیه به شکل خودکار این تصویر یا ویدئو با آیتم بعدی (به صورت چرخ و فلکی یا Carousel) جایگزین می‌شود. به علاوه در اغلب اسلایدرها با فشردن کلیدهای پیکانی راست و چپ یا دکمه‌هایی که در دو سمت Slider تعبیه شده است و یا کشیدن اسلایدر از سمتی به سمت دیگر امکان گردش میان تصاویر فراهم می‌شود.

نمونه ای از یک اسلایدر تصویر (Image Slider) در بالای یک صفحه وب فرضی
نمونه‌ای از یک Slider تصویری در بالای یک صفحه وب همراه با یک متن کوتاه و دکمه‌هایی برای گردش میان تصاویر

از اسلایدرهای تصویر معمولا برای نمایش محتواهای مهم، تخفیف‌ها و محصولات محبوب، نمایش گالری تصاویر، نمایش نمونه کارها و … استفاده می‌شود.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکی‌پدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *