تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تپنده یا آیکن در حال لود Throbber – Loading icon

تپنده (Throbber) یا آیکن در حال لود (Loading icon) چیست؟

تپنده (Throbber)، آیکن در حال لود یا آیکن در حال بارگیری (Loading icon) به المانی گرافیکی یا متنی در رابط کاربری گفته می‌شود که با نمایش نوعی تصویر متحرک، در حال انجام بودن عملی را به کاربر اطلاع می‌دهد.

بارگیری محتوای یک صفحه وب، انجام اعمال یا محاسبات زمان‌بر، تلاش برای برقراری ارتباط با سرور و … از جمله مواردی هستند که در آن‌ها استفاده از تپنده یا آیکن در حال لود رایج است. گفتنی است این ویجت از جمله ویجت‌های نشانگر پیشرفت (Progress indicator) محسوب می‌شود.

ظاهر و جزئیات تپنده یا لودینگ آیکن ها

تپنده‌ها معمولا در موقعیت‌های مختلفی مانند نوار وضعیت، نوار ابزار یا میانه صفحه در قالب یک تصویر متحرک مشاهده می‌شوند. این تصاویر یا آیکن ها اغلب در شکل‌هایی متنوع و جذاب طراحی می‌شوند. دو نمونه از رایج‌ترین تصاویر متحرکی که به عنوان آیکن های لودینگ به کار می‌روند در تصاویر زیر قابل مشاهده‌اند.

تپنده - آیکن در حال لود - آیکن در حال بارگیری Throbber - Loading icon

تپنده - آیکن در حال لود - آیکن در حال بارگیری Throbber - Loading icon

وجود انیمیشن در تپنده‌ها مانع از آن می‌شود که هنگام انجام اعمال زمان‌بر کاربر تصور کند برنامه دچار مشکل یا فریز شده است. در رابط های کاربری مبتنی بر متن به جای آیکن گرافیکی تپنده از کاراکترهای |، /، – و \ که به ترتیب جای یکدیگر را می‌گیرند برای ایجاد انیمیشنی مشابه استفاده می‌شود.

در برخی موارد هنگام نمایش آیکن لودینگ، کاربر می‌تواند با فشردن دکمه‌ای با عنوان توقف (یا Stop) یا فشردن کلیدی (معمولا کلید Esc) عمل در حال انجام را لغو کند.

میزان پیشرفت در Throbber ها

در Throbber ها برخلاف نوار پیشرفت (Progress bar) میزان پیشرفت عمل در حال انجام نمایش داده نمی‌شود. به عبارت بهتر تپنده‌ها تنها حامل این پیام هستند که عملی در حال انجام است و هنوز کامل نشده است. بنابراین در مواردی که امکان تشخیص میزان تکمیل یا پیشرفت عمل وجود ندارد تپنده یا آیکن در حال لود بهترین گزینه برای نمایش در حال انجام بودن یک عمل به شمار می‌رود. لود یا بارگیری صفحه‌ای از یک وبسایت از جمله این اعمال است.

هرچند میزان پیشرفت عمل جزئی از Throbber محسوب نمی‌شود اما در بسیاری از موارد این میزان در کنار تپنده به شکل درصد نمایش داده می‌شود. به این ترتیب علاوه بر جذابیت بصری تپنده، کاربر می‌تواند از میزان پیشرفت عمل در حال انجام نیز باخبر شود.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکی‌پدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *