تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

دانلود Download

دانلود یا Download چیست؟

دانلود (Download) یا بارگیری اصطلاحی در حوزه‌ی شبکه‌های رایانه‌ای است که به معنای دریافت داده از سیستمی دیگر (یک سیستم راه دور که معمولا یک سرور است) تعریف می‌شود.

با تعریف ارائه شده برای این واژه، فرایند دریافت فایل از سرور یک وبسایت نیز download نامیده می‌شود که عموم کاربران با این مفهوم، آشنایی بیشتری دارند. البته توجه داشته باشید مفهوم این واژه برخلاف تصور برخی کاربران الزاما به معنای دریافت و سپس ذخیره شدن یک فایل روی رایانه کاربر نیست. بلکه دریافت فایل html یک صفحه وب یا داده‌هایی از سمت یک سرور توسط مرورگر (که در مواردی بدون ذخیره‌سازی فایل روی رایانه و صرفا جهت نمایش صفحه به کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرد) نیز download به شمار می‌رود.

معکوس فرایند Download که آپلود (Upload) یا بارگذاری نامیده می‌شود نیز به معنای ارسال داده به سمت سرور می‌باشد.

گفتنی است نرم افزارهایی که برای دریافت فایل از اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرند را نرم‌افزارهای مدیریت دانلود (Download Manager) می‌نامند.

دانلود download
نماد Download

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *