تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

هنگ Hang

هنگ یا Hang چیست؟

هنگ کردن (Hang) یا فریز شدن (Freeze) در رایانه به حالتی گفته می‌شود که یک برنامه یا سیستم به ورودی‌ها واکنشی نشان نمی‌دهد و دچار نوعی توقف در عملکرد می‌شود. یکی از رایج‌ترین انواع هنگ‌ها در واسط‌های کاربری گرافیکی مشاهده می‌شود که در این حالت به تعاملات کاربر از جمله کلیک‌های ماوس، فشردن دکمه‌های صفحه کلید یا ضربات انگشت (روی صفحات لمسی) واکنشی از طرف واسط کاربری نشان داده نمی‌شود. با این وجود هنگ کردن، تنها در مورد واسط‌های کاربری گرافیکی رخ نمی‌دهد.

ممکن است با رفع مشکل و برطرف شدن عامل هنگ کننده، نرم افزار یا سیستم پس از مدتی به حالت طبیعی خود بازگردد. اما در برخی موارد، بازگشت به حالت طبیعی نیازمند دخالت مستقیم کاربر یا سیستم عامل خواهد بود. به عبارت بهتر در سیستم‌عامل‌های امروزی، برای پایان بخشیدن به برنامه‌هایی که دچار هنگ شده‌اند راهکارهایی در نظر گرفته شده است. این راهکار ممکن است به صورت خودکار توسط سیستم‌عامل عملی شود یا انجام آن به کاربر محول شود. به عنوان مثال در سیستم عامل ویندوز کاربر می‌تواند از طریق Task Manager فرایندی را انتخاب کرده و با کلیک روی گزینه End Task فرایند را به پایان برساند. اما در سیستم‌عامل‌های قدیمی معمولا تنها راه بازگشت به حالت معمولی، ریستارت کردن سیستم بوده است.

دلایل رایج هنگ کردن سیستم

دلایل مختلفی می‌تواند باعث هنگ کردن یک نرم افزار یا سیستم شود. مشکلات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری نظیر حلقه‌های بی نهایت (به دلیل استفاده از شرطی نادرست برای پایان دادن یک حلقه)، محاسبات طولانی بدون امکان توقف، نبود منابع، سرعت پایین شبکه (در ارتباطات میان سرور و کلاینت) و … از جمله عواملی هستند که می‌تواند منجر به عدم واکنش یک سیستم یا نرم‌افزار شود. ممکن است به نظر برسد یک سیستم هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد اما در واقع (به دلایلی نظیر نبود فضای کافی در RAM، کندی دسترسی به سخت افزار یا وجود یک بدافزار) با سرعت بسیار پایینی در حال انجام فعالیت باشد.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *