تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

مرتبط سازی فایل File association

مرتبط سازی فایل یا File association چیست؟

مرتبط سازی فایل (File association) به فرایند مرتبط کردن یک فایل با یک یا چند نرم افزار مناسب گفته می‌شود که قادر به باز کردن یا انجام عملی خاص روی آن فایل هستند.

جزئیات مرتبط سازی فایل و مزیت‌های آن

معمولا در مرتبط سازی فایل، فایل‌هایی از یک نوع مشخص (براساس پسوند فایل، MIME type یا سایر روش‌ها) به برنامه موردنظر متصل می‌شوند. برای مثال فایل های متنی ساده با پسوند .txt ممکن است با یک ویرایشگر متن مانند مایکروسافت نُت پد در ویندوز مرتبط شوند. فایل های تصویر با پسوند .jpg نیز اغلب با یک نرم افزار نمایش تصویر مانند Microsoft Photos مرتبط می‌شوند.

به عنوان یک نمونه ساده هنگامی که کاربر روی یک فایل در File Explorer ویندوز دابل کلیک می‌کند فایل موردنظر به صورت پیشفرض با نرم افزار مرتبط با آن (در صورت وجود) باز می‌شود. این رایج‌ترین و ساده‌ترین کاربرد برای File association محسوب می‌شود. به این ترتیب لازم نیست ابتدا ویرایشگر متن را اجرا کنید و سپس فایل متنی موردنظر را با کمک گزینه Open در نرم افزار باز کنید. دابل کلیک روی فایل، ویرایشگر متن را اجرا می‌کند و فایل متنی را برای ویرایش در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

البته مرتبط سازی فایل ها می‌تواند علاوه بر باز کردن معمولی فایل، برای اعمال دیگری نیز مورد استفاده قرار بگیرد. به عنوان مثال ممکن است فایل های تصویر برای باز کردن معمولی و باز کردن برای ویرایش با دو نرم افزار مناسب مختلف مرتبط شوند. به این ترتیب کاربر با دابل کلیک روی فایل تصویر می‌تواند آن را با نرم افزار نمایش تصویر مرتبط باز کند. با کمک گزینه Edit در برنامه مدیریت فایل نیز فایل تصویر انتخابی برای ویرایش توسط یک نرم افزار ویرایش تصویر باز می‌شود.

تعیین نرم افزار مناسب برای فایل ها

معمولا در سیستم عامل های مختلف روش‌های مناسبی برای File association و تعیین برنامه های پیشفرض برای انواع فایل ها فراهم می‌شود. برای مثال این کار در ویندوز با کمک بخش تنظیمات سیستم عامل یا کنترل پنل قابل انجام است. به علاوه ممکن است از نرم افزارهای اختصاصی و شخص ثالث برای انجام این کار استفاده شود.

بخش مرتبط سازی فایل یا File association در ویندوز و تخصیص فایل ها به نرم افزارهای پیشفرض برای باز کردن
نمایی از بخش Set Default Programs (یا انتخاب برنامه های پیشفرض) در کنترل پنل ویندوز 7

گفتنی است هنگام نصب برخی نرم افزارها در صورت نیاز تغییرات لازم برای تخصیص فایل های مرتبط به نرم افزار انجام می‌شود.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکی‌پدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *