تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

فکتوری ریست یا بازگردانی به تنظیمات کارخانه Factory reset

فکتوری ریست Factory reset یا بازگشت به تنظیمات کارخانه چیست؟

فکتوری ریست (Factory reset) یا بازگشت به تنظیمات کارخانه نوعی بازگردانی نرم افزاری است که طی آن یک دستگاه الکترونیک به وضعیت نرم افزاری ابتدایی (یا کارخانه) برگردانده می‌شود. گاهی اوقات از عبارت هارد ریست یا بازگردانی سخت (Hard reset) برای این اصطلاح استفاده می‌شود.

با انجام فکتوری ریست، تمامی فایل ها و اطلاعات ذخیره شده کاربر روی دستگاه و همچنین نرم افزارهایی که کاربر روی دستگاه نصب کرده حذف می‌شوند. علاوه بر این تنظیمات دستگاه نیز به حالتی که سازنده در کارخانه مشخص کرده است برمی‌گردد. به عبارت بهتر وضعیت کلی دستگاه در همان حالت ابتدایی خود (در کارخانه) قرار می‌گیرد. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود پیش از Factory reset از اطلاعات و فایل های مهم خود بک آپ تهیه کنید. فراموش نکنید نرم افزارهایی که به صورت از پیش نصب شده روی دستگاه عرضه می‌شود پس از فکتوری ریست نیز در حالت اولیه خود قابل استفاده خواهند بود. به علاوه معمولا فایل های موجود روی کارت های حافظه در اثر Factory reset حذف نمی‌شوند.

گوشی های هوشمند یکی از رایج‌ترین دستگاه هایی هستند که از Factory reset برای بازگردانی دستگاه به حالت کارخانه پشتیبانی می‌کنند. با این وجود بازگشت به تنظیمات کارخانه در دستگاه‌های دیگری مانند برخی تلویزیون ها، تبلت ها و کامپیوترها هم وجود دارد.

دلایل فکتوری ریست

دلایل مختلفی برای انجام فکتوری ریست وجود دارد. از متداول‌ترین این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حل برخی مشکلات و بهبود کارایی دستگاه
  • بازگردانی دستگاه به تنظیمات اولیه و تازه‌سازی دستگاه
  • حذف اطلاعات و تنظیمات شخصی و آماده‌سازی دستگاه برای فروش یا انتقال مالکیت، سپردن به مراکز تعمیر فیزیکی و دور انداختن دستگاه. (فراموش نکنید پس از Factory reset همچنان امکان دسترسی به محتویات دستگاه با کمک نرم افزارهای بازیابی داده و … وجود دارد).

نحوه بازگردانی به تنظیمات کارخانه در دستگاه های مختلف

در دستگاه های مختلف از روش‌های متنوعی برای فکتوری ریست استفاده می‌شود. برای مثال در نسخه های جدید ویندوز برای انجام این کار گزینه‌هایی (مانند Reset this PC) از طریق بخش تنظیمات (Settings) در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

دستگاه های اندرویدی نیز معمولا در بخش تنظیمات دستگاه گزینه‌ای با نام Factory reset (یا عناوین مشابه) را در اختیار کاربر قرار می‌دهند. در برخی دستگاه‌ها هم ممکن است چنین گزینه‌ای از طریق منوی خدمات (Service Menu) قابل دسترسی باشد. در دسته‌ای دیگر از دستگاه ها، فشردن همزمان چند دکمه مشخص هنگام روشن شدن دستگاه برای دسترسی به بخش فکتوری ریست استفاده می‌شود.

فکتوری ریست - بازگشت به تنظیمات کارخانه Factory reset
نمایی از بخش Factory reset در یک گوشی هوشمند اندرویدی

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکی‌پدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *