قطره چکان Eyedropper

منظور از قطره چکان یا Eyedropper در حوزه کامپیوتر چیست؟

قطره چکان (Eyedropper یا Eye Dropper) در حوزه کامپیوتر عنوان ابزاری است که امکان انتخاب رنگ از میان نقاط موجود در یک تصویر یا اجزای مختلف یک سند و … را فراهم می‌کند.

ابزار Eyedropper مشابه با یک قطره چکان فیزیکی به کاربر اجازه می‌دهد از رنگ‌های موجود در تصویر و … نمونه‌برداری کند و رنگ انتخابی را به سایر المان ها تخصیص دهد یا از همان رنگ برای رسم اشکال جدید یا نوشتن متن استفاده کند. این ابزار معمولا با آیکن یک قطره چکان مشخص می‌شود.

آیکن ابزار قطره چکان یا Eyedropper یا Eye Dropper
نمایی از یک آیکن متداول برای ابزار Eye Dropper

ابزار قطره چکان در اغلب نرم افزارهای ویرایش گرافیک از جمله Adobe Photoshop وجود دارد. کاربر برای استفاده از این ابزار می‌تواند ابتدا روی آن کلیک کند و سپس روی نقطه یا پیکسلی از تصویر که می‌خواهد رنگ آن را برگزیند کلیک نماید. رنگ انتخابی به عنوان رنگ پیش زمینه یا پس زمینه و یا رنگ فعلی یک آبجکت تعیین می‌شود.

ابزار قطره چکان یا Eyedropper در فتوشاپ
ابزار Eyedropper در فتوشاپ

البته کاربرد این ابزار صرفا به نرم افزارهای ویرایش گرافیک محدود نمی‌شود. به عنوان مثال در قسمت ابزارهای توسعه دهنده (Developer Tools) در مرورگرهای وب نیز می‌توانید به منظور ویرایش ویژگی های رنگ المان‌ها در CSS از ابزار Eye Dropper برای انتخاب رنگ از میان رنگ‌های مورد استفاده در صفحه کمک بگیرید.

گاهی اوقات از عنوان Color Picker نیز برای این ابزار استفاده می‌شود. با این حال نباید آن را با انتخاب کننده رنگ یا Color Picker (که صرفا برای انتخاب رنگ از طریق یک پالت رنگی یا وارد کردن مولفه های رنگ به کار می‌رود) اشتباه بگیرید.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در Computer Hope

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *