تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

انتخاب کننده رنگ Color picker

انتخاب کننده رنگ یا Color picker چیست؟

انتخاب کننده رنگ یا کالر پیکر (Color picker یا Color chooser) گونه‌ای از ویجت های رابط های کاربری گرافیکی است که برای انتخاب رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته گاهی اوقات از همین عنوان برای ابزارهای قطره چکان (Eyedropper) نیز استفاده می‌شود.

از کالر پیکر اغلب برای گزینش رنگ در نرم افزارهای مرتبط با طراحی گرافیکی و ویرایش تصویر یا کاربردهای آنلاین استفاده می‌شود.

معمولا کاربر می‌تواند با کلیک روی المانی که رنگ کنونی انتخاب شده یا پیشفرض را نمایش می‌دهد به کالر پیکر دسترسی پیدا کند. (این المان به عنوان نمونه می‌تواند در قالب یک مربع کوچک که با رنگ کنونی پر شده در نوار ابزار یک ویرایشگر تصویر تعبیه شده باشد).

بخش انتخاب کننده رنگ یا کالر پیکر Color Picker در نرم افزار فتوشاپ
نمایی از کالر پیکر در نرم افزار فتوشاپ
بخش انتخاب کننده رنگ یا کالر پیکر Color Picker در Microsoft Paint
بخش انتخاب کننده رنگ در Microsoft Paint همراه با تعدادی از رنگ های پرکاربرد برای انتخاب ساده‌تر

نحوه انتخاب رنگ در کالر پیکر

انتخاب کننده های رنگ معمولا با قابلیت ها و بخش های متنوعی طراحی می‌شوند که گزینش رنگ برای کاربر را آسانتر می‌کنند. در اغلب انتخاب کننده های رنگ، معمولا کاربر می‌تواند با روش‌های مختلفی رنگ موردنظر خود را انتخاب کند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • استفاده از اسلایدرها و جعبه‌ای حاوی طیف های مختلف رنگ های ممکن
  • وارد کردن اجزا یا مولفه های رنگ موردنظر در مدل های رنگی RGB یا CMYK و HSV و …
  • استفاده از کد هگزادسیمال رنگ
  • گزینش در میان مجموعه‌ای از رنگ های پرکاربرد

علاوه بر این برخی از کالر پیکرها امکان انتخاب رنگ با کمک نمونه برداری از رنگ های موجود در تصاویر یا سندهای موجود را برای کاربر فراهم می‌کنند. در چنین حالتی معمولا با باز کردن انتخاب کننده رنگ، کرسر ماوس در فضای قابل نمونه برداری به صورت یک قطره چکان تغییر شکل پیدا می‌کند و کاربر می‌تواند با کلیک روی نقطه موردنظر به راحتی رنگ متناظر با آن نقطه را انتخاب نماید.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *