تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

شناسه منحصربفرد Unique identifier

شناسه منحصربفرد یا Unique identifier چیست؟

شناسه منحصربفرد یا مشخصه منحصربفرد (Unique identifier به اختصار UID) به شناسه ای گفته می‌شود که به صورت یکتا و غیرتکراری به موجودیت ها یا آبجکت های مشخصی اختصاص داده می‌شود.

وجود UID ها امکان شناسایی، دسترسی و تعامل با یک موجودیت مشخص در میان سایر موجودیت ها را فراهم می‌کند. این شناسه ها ممکن است به صورت خودکار و با یک روند افزایشی یا به شکل تصادفی و … تولید شوند و یا توسط یک فرد انتخاب شوند.

شناسه های منحصربفرد معمولا به صورت عبارت‌هایی مانند سریال نامبر، کد، نام یا ترکیبی از این موارد تعریف می‌شوند. از جمله این نوع مشخصه ها می‌توان به موارد آشنایی مانند:

  • کد ملی افراد در یک کشور
  • بارکد محصولات در یک فروشگاه
  • شماره پلاک خودروها
  • نام کاربری در یک سیستم
  • نشانی وب (URL) صفحات وب
  • مک آدرس هایی که به کنترلرهای رابط شبکه اختصاص می‌یابد

و … اشاره کرد. گفتنی است در پایگاه داده های رابطه ای، ویژگی یا ویژگی‌هایی که نقش مشخصه منحصربفرد را برای ردیف‌ها ایفا می‌کنند کلید اصلی (یا Primary Key) نامیده می‌شوند.

نام کاربری به عنوان یک شناسه منحصربفرد Unique identifier - UID
نام کاربری یا Username نمونه ای از مشخصه های منحصربفرد است که امکان شناسایی کاربر را فراهم می‌کند. استفاده از نام کاربری یکتا در کنار کلمه عبور یکی از روش های رایج برای ورود به حساب کاربری است.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکی‌پدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *