مدل رنگی سی ام وای کی CMYK Color Model

مدل رنگی CMYK چیست؟

CMYK (سی اِم وای کِی) یک مدل رنگی کاهشی است که در چاپ رنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اصطلاح فوق از حروف ابتدای چهار جوهر متداول در نوعی از چاپ‌های رنگی گرفته شده است که این رنگ‌ها عبارتند از: Cyan (رنگ آبی متمایل به سبز)، Magenta (قرمز متمایل به ارغوانی)، Yellow (زرد) و Key (که همان Black یا سیاه است).

نحوه شکل‌گیری رنگ‌ها در مدل CMYK و تفاوت آن با مدل RGB

در مدل CMYK، رنگ‌ها روی یک پس‌زمینه‌ی روشن (معمولا سفید) پوشانده می‌شوند. جوهرها باعث کاهش نور منعکس شده از این پس‌زمینه می‌شوند. این مدل رنگی را کاهشی (Subtractive) می‌نامند چرا که جوهرهای مورد استفاده، روشنایی پس‌زمینه‌ی سفید را کاهش می‌دهند. این در حالی است که در مدل‌های رنگی افزودنی (Additive) مانند RGB، رنگ سفید، حاصل ترکیب افزایشی رنگ‌ها (یا نورهای) اصلی است و رنگ سیاه از نبود نورها به دست می‌آید. در واقع در مدل رنگی CMYK، وضعیت عکس مدل‌های افزودنی است. به عبارت بهتر رنگ سفید، رنگ طبیعی کاغذ یا هر پس زمینه‌ی دیگر است و رنگ سیاه حاصل ترکیب کامل جوهرهای رنگی می‌باشد. البته در این مدل برای صرفه‌جویی در مصرف رنگ، کاهش هزینه و به دست آوردن رنگ‌های مشکی عمیق‌تر، به جای ترکیب رنگ‌های Cyan ،Magenta و Yellow مستقیما از جوهر Black برای رنگ‌های تیره استفاده می‌شود.

ترکیب چهار رنگ در این مدل با کمک روشی به نام Halftoning (ترام‌گذاری) انجام می‌شود به این ترتیب که برای تشکیل تصویر، نقاط چهار رنگ CMYK با اندازه‌ها و زوایای گوناگون با یکدیگر ترکیب می‌شوند و رنگ‌های مختلف تصویر را به وجود می‌آورند.

CMYK
مدل رنگی CMYK – رنگ‌های به کار رفته در این مدل کاهشی در تصویر قابل مشاهده است.
Halftoning
سه مثال مختلف از ترام‌گذاری رنگ‌های CMYK. به ابعاد و زوایای رنگ‌های C و M و Y و K در چهار ستون اول توجه کنید. ستون پنجم از سمت چپ، الگوی ترکیب شده را نشان می‌دهد و ستون ششم نیز آنچه توسط چشم انسان از یک فاصله مناسب دیده می‌شود را نشان می‌دهد.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *