تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

مدل رنگی آر جی بی RGB Color Model

آر جی بی یا RGB چیست؟

آر جی بی (RGB) یک مدل رنگی افزودنی است که در آن نورهای قرمز، سبز و آبی با شدت‌های مختلفی (از کاملا خاموش تا کاملا روشن) با یکدیگر ترکیب می‌شوند و میلیون‌ها رنگ گوناگون را پدید می‌آورند. نام این مدل از حروف ابتدای رنگ‌های اصلی قرمز (Red)، سبز (Green) و آبی (Blue) گرفته شده است.

هر رنگ در مدل RGB از روی هم قرار گرفتن (افزوده شدن) سه نور قرمز، سبز و آبی با شدت‌های مختلف به دست می‌آید. به همین دلیل، این مدل را در زمره‌ی مدل‌های رنگی افزایشی (Additive color model) دسته‌بندی می‌کنند.

از این مدل رنگی در فناوری‌های نمایشی مبتنی بر نور از جمله دستگاه‌های ورودی و خروجی مختلف نظیر پویشگرهای تصویر، دوربین‌های دیجیتال، تلویزیون‌ها، نمایشگر رایانه‌ها و گوشی‌های همراه و … استفاده می‌شود. دقت داشته باشید در پرینترهای رنگی از مدل RGB استفاده نمی‌شود بلکه اغلب آن‌ها مبتنی بر مدل رنگی CMYK هستند.

برای بیان هر رنگ در مدل RGB، می‌توان از یک سه‌تایی به صورت (r, g, b) استفاده نمود. هر یک از این مولفه‌ها متناظر با شدت (Intensity) یکی از سه رنگ اصلی هستند و هرکدام می‌توانند در بازه‌ی صفر تا یک مقدار ماکزیمم متغیر باشند. در صورتی که مقدار هر سه مولفه برابر با صفر باشد رنگ حاصل، سیاه خواهد بود و در صورتی که همه‌ی آن‌ها، مقدار ماکزیمم خود را داشته باشند رنگ حاصل، سفید خواهد بود. در رایانه معمولا شدت هر مولفه را با عددی صحیح بین ۰ تا ۲۵۵ (بازه‌ی قابل نمایش توسط یک بایت ۸ بیتی) نشان می‌دهند. اما در آنالیزهای تئوری می‌توان این مقادیر را با عددی اعشاری بین 0 و 1 یا به صورت درصد نیز بیان نمود. در نتیجه رنگ سبز خالص را می‌توان با سه‌تایی‌های رایجی هم‌چون (0, 255, 0) یا (0.0, 1.0, 0.0) یا (0%, 100%, 0%) نشان داد.

مدل رنگی RGB
ترکیب ساده‌ی رنگ‌های قرمز، سبز و آبی را در این تصویر مشاهده می‌کنید. – این ترکیب افزایشی مبنای مدل رنگی RGB را شکل می‌دهد.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *