تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

ناوبری نشانگر Caret navigation

ناوبری نشانگر یا Caret navigation چیست؟

ناوبری نشانگر (Caret navigation) نوعی حرکت با کمک صفحه کلید است که در آن از Caret (یا کرسر متنی) برای حرکت میان متن استفاده می‌شود. این نوع حرکت با اصطلاح مرور نشانگر یا Caret browsing نیز شناخته می‌شود.

قابلیت ناوبری نشانگر در جعبه های متن و نرم افزارهای مختلف مرتبط با متن نظیر ویرایشگرهای متن، واژه پردازها، برنامه های ویرایش صفحات گسترده، مرورگرهای وب و … پشتیبانی می‌شود.

در این شیوه ناوبری، کرسر متنی معمولا به صورت یک خط عمودی چشمک زن داخل متن نمایش داده می‌شود. کاربر می‌تواند با کمک کلیدهای کرسر (از جمله کلیدهای پیکانی) کرسر را جابجا کند. در صورتی که متن، قابل ویرایش باشد امکان تایپ در محل فعلی کرسر و همچنین حذف حروف (با فشردن کلید Delete یا Backspace) فراهم می‌شود. همچنین کاربر با پایین نگه داشتن کلید Shift و فشردن تکراری کلیدهای کرسر می‌تواند بخشی از متن قبل و بعد از محل کرسر را انتخاب کند. به علاوه با جابجایی کرسر، در صورت نیاز (برای نمایش بخش‌های مختلف متن) صفحه اسکرول می‌شود.

ناوبری نشانگر Caret navigation

در مرورگرهای وب رایج از این قابلیت تحت عنوان Caret browsing استفاده می‌شود. معمولا با فشردن کلید میانبر F7 می‌توانید این حالت را در مرورگر خود فعال یا غیرفعال کنید. هنگام فعال بودن این حالت، کرسر میان متن داخل صفحه وب نمایش داده می‌شود و کاربر می‌تواند با فشردن کلیدهای پیکانی بین این متن جابجا شود و صفحه را اسکرول کند.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *