رها افزار Abandonware

رها افزار یا Abandonware چیست؟

رها افزار (Abandonware) به نرم افزار یا محصولی گفته می‌شود که توسط سازنده آن به حال خود رها شده و مورد پشتیبانی قرار نمی‌گیرد. ممکن است حتی در صورت معتبر بودن حق کپی رایت چنین نرم‌افزارهایی، نقض آن توسط سازنده مورد پیگیری قرار نگیرد.

طبیعتا یک رها افزار مانند هر محصولی که سازنده‌اش آن را رها کرده است برای خرید رسمی عرضه نمی‌شود. با رواج رها افزارها و به خصوص با گسترش استفاده از اینترنت، در موارد قانونی نسخه‌های قدیمی رها شده به حال خود از طریق وبسایت‌های خاصی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

دلایل رایج برای تبدیل شدن یک محصول به رها افزار

دلایل مختلفی وجود دارد که یک نرم افزار تجاری به رها افزار تبدیل شود. برای مثال ممکن است فعالیت شرکت سازنده یک نرم افزار به طور کامل متوقف شده باشد و یا با عرضه نسخه‌ای جدید از یک نرم افزار، نسخه‌های قدیمی آن پس از مدتی به رها افزار تبدیل شود. علاوه بر این یک نرم افزار می‌تواند به دلیل وابستگی به یک فناوری منسوخ شده (مانند سخت افزار یا سیستم عاملی قدیمی) کنار گذاشته شود و سازنده آن نیز به دلایل مختلف تمایلی به عرضه نسخه سازگار با سیستم‌های جدید نداشته باشد.

مشکلات ناشی از رها شدن یک نرم افزار

زمانی که عمر یک نرم افزار یا محصول به پایان می‌رسد معمولا کاربران آن با مشکلاتی از قبیل عدم امکان خرید یا عدم ارائه پشتیبانی روبرو می‌شوند. برای حل این مشکلات، برخی از سازندگان به جای اینکه محصول خود را به عنوان رها افزار معرفی کنند با تغییر لایسنس، آن را در قالب یک فری ویر (Freeware) در اختیار کاربران قرار می‌دهند. در چنین حالتی نرم افزار فری ویر برخلاف رها افزار که ممکن است همچنان از نظر کپی رایت دارای محدودیت باشد به صورت کاملا قانونی عرضه می‌شود.

از سوی دیگر سازندگان نرم افزارها برای آنکه از هزینه‌های پشتیبانی و نگهداری یک نرم‌افزار قدیمی رهایی یابند و در عین حال کاربران را حین مواجهه با مشکلات به حال خود رها نکنند می‌توانند با انتشار سورس کد نرم افزار (نرم افزار منبع باز) امکان پشتیبانی، رفع باگ‌ها و … را برای سایر توسعه‌دهندگان و انجمن‌های کاربری فراهم آورند.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *