تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

Web 2.0

وب 2.0 یا Web 2.0 چیست؟

وب 2.0 (یا Web 2.0) اصطلاحی است در مورد وبسایت‌هایی که روی محتواهای تولیدی کاربران، آسانی استفاده و سازگاری با سیستم‌ها و دستگاه‌های مختلف تأکید می‌کند.

مقایسه Web 2.0 با Web 1.0

در وبسایت‌های مبتنی بر Web 2.0 کاربران می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند، مطلب بنویسند، در مورد گفته‌ها و محتوای منتشر شده توسط دیگران اظهار نظر کنند و حتی عکس و ویدیو منتشر کنند. این در حالی است که در Web 1.0 تقریبا تنها کاری که کاربران یک وبسایت قادر به انجام آن بودند مشاهده و دریافت محتوا بود. به عبارت بهتر در عصر وب 1.0، تولیدکنندگان محتوا بسیار اندک بودند اما با توسعه وب 2.0 و ظهور شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌ها بر تعداد کاربرانی که محتوا تولید می‌کنند و هم‌چنین حجم محتواها افزوده شد.

هرچند این تعامل و تولید محتوا توسط کاربران می‌تواند به همکاری و همراهی گسترده میان کاربران ختم شود اما از سوی دیگر می‌تواند امکان انتشار مطالب هرز، هجو و شایعات، سخنان نفرت‌آمیز و … را نیز فراهم آورد.

با ظهور وب 2.0 و وبسایت‌های پویا حتی دنیای تبلیغات آنلاین نیز با تحول روبرو شد و از بنرهای تصویری ثابت به گونه‌های چندرسانه‌ای تعاملی که متناسب با محتوای سایت‌ها هستند تغییر شکل پیدا کرد.

ویژگی‌ها و کاربردهای وب 2.0

وب 2.0 به بازدیدکنندگان سایت‌ها اجازه می‌دهد به طور مستقیم روی صفحات وب، نظر خود را منعکس کنند و با ایجاد حساب کاربری به مشارکت بیشتر در سایت بپردازند. قابلیت برچسب‌گذاری (Tagging) وبسایت‌ها و مطالب (دسته‌بندی اطلاعات) که منجربه تسهیل جستجوی محتوای مورد نیاز می‌شود، امکان محبوب نمودن (لایک) و امتیازدهی به مطالب، تصاویر و ویدیوها توسط بازدیدکنندگان، تجربه کاربری پویا (واکنش‌پذیری سایت‌ها در برابر رفتار کاربر با کمک فناوری‌هایی نظیر Ajax)، مشارکت کاربر، آزادی بیان بالاتر، هوش تجمعی (از طریق مشارکت کاربران) و در واقع بسیاری از قابلیت‌های اصلی و متمایزکننده موجود در وبسایت‌های شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها، ویکی‌ها، سایت‌های اشتراک عکس و ویدیو و اپلیکیشن‌های وب را می‌توان از جمله ویژگی‌هایی به شمار آورد که بخشی از دنیای وب 2.0 می‌باشد.

امکان جستجو در سایت براساس کلمات کلیدی، ایجاد پیوند میان سایت‌های مرتبط و استفاده از فناوری‌هایی نظیر خوراک‌های RSS و … نیز از جمله ویژگی‌های وب 2.0 هستند که تقریبا در اغلب سایت‌ها قابل مشاهده می‌باشد.

در کنار این ویژگی‌ها ظهور وب 2.0 باعث شکل‌گیری بازاریابی تعاملی و همکاری مشتریان با کسب و کارها از طریق وب شده است. آموزش مشارکتی، اپلیکیشن‌های وب و استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابی هدفمند در حوزه‌هایی نظیر گردشگری از جمله کاربردهای مفید Web 2.0 به شمار می‌رود.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *