تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

رایگان افزار Freeware

رایگان افزار یا Freeware چیست؟

رایگان افزار (Freeware) نوعی نرم افزار است که استفاده از آن رایگان می‌باشد اما در عین حال یک نرم افزار مالکیتی به شمار می‌رود به این معنا که معمولا امکان تغییر یا توزیع مجدد این نرم افزارها بدون اجازه‌ی مالک آن‌ها وجود ندارد.

با وجود اینکه استفاده از رایگان افزار، ذاتا مستلزم پرداخت هزینه نمی‌باشد اما ممکن است با روش‌های مختلفی برای سازنده خود درآمدزایی هم داشته باشد. به عنوان مثال در استراتژی فریمیوم (Freemium)، کاربر باید به ازای قابلیت‌های تکمیلی و ویژه‌ای که در نسخه رایگان نرم افزار وجود ندارد هزینه‌ای را پرداخت نماید. نمایش آگهی و امکان حمایت مالی اختیاری (اهدا یا Donate کردن) نیز از دیگر روش‌های کسب درآمد در رایگان افزارهاست.

البته فراموش نکنید ممکن است روی نوع استفاده از رایگان افزارها هم محدودیت‌هایی درنظر گرفته شود و سازنده، آن‌ها را صرفا برای استفاده شخصی، استفاده غیرتجاری، استفاده آموزشی، استفاده روی یک شبکه خاص یا … به صورت رایگان مجاز بشمارد.

معمولا این نوع نرم افزارها به صورت متن بسته (Closed Source) عرضه می‌شوند، به این معنا که برخلاف نرم افزارهای منبع باز و آزاد، سورس کد این نرم افزارها به منظور استفاده‌ی توسعه دهندگان منتشر نمی‌شود. با این حال، تعریف کاملا دقیقی برای رایگان افزارها وجود ندارد و ممکن است قوانین ویژه‌ای توسط سازنده برای آن‌ها تدوین شود.

نرم افزارهایی نظیر Adobe Reader و Skype از جمله مشهورترین فری ویرها به شمار می‌روند. لازم به ذکر است بسیاری از افراد، مفهوم دو واژه رایگان افزار (Freeware) و نرم افزار آزاد (Free Software) را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند این در حالیست که واژه Free در Freeware به معنای رایگان بودن نرم افزار است اما در Free Software تنها روی آزادی عملی که به کاربران اعطا شده است تأکید می‌کند و به معنای رایگان بودن آن نیست.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *