تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با نمای پشت صحنه (Backstage view) در مایکروسافت پاورپوینت

یکی از بخش‌های پرکاربرد مایکروسافت پاورپوینت با عنوان نمای پشت صحنه (Backstage view) شناخته می‌شود. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت پاورپوینت با نمای پشت صحنه پاورپوینت و جزئیات آن آشنا می‌شوید.

نمای پشت صحنه یا Backstage view چیست؟

نمای پشت صحنه به صفحه‌ای گفته می‌شود که هنگام باز کردن مستقیم پاورپوینت یا کلیک روی زبانه File نمایان می‌شود. این نمای تمام صفحه شامل دستوراتی است که برای مدیریت پاورپوینت و پرزنتیشن (یا فایل‌های) آن به کار می‌رود. (برخلاف سایر دستورات که برای تغییر یا ویرایش محتوای پرزنتیشن مورد استفاده قرار می‌گیرند).

دستورات موجود در نمای پشت صحنه در قالب صفحه‌ها یا بخش‌هایی مجزا سازماندهی شده‌اند که کاربر می‌تواند با کلیک روی عنوان هر بخش در نوار کناری به آن‌ها دسترسی پیدا کند.

دسترسی به Backstage view از طریق زبانه File در ریبون پاورپوینت

همانطور که گفته شد کلیک روی زبانه File در ریبون، کاربر را به Backstage view هدایت می‌کند. این در حالیست که کلیک روی عنوان سایر زبانه‌ها باعث نمایش دستورات مرتبط در ریبون می‌شود.

دکمه File در ریبون مایکروسافت پاورپوینت برای ورود به بخش پشت صحنه یا Backstage View

هنگامی که یک پرزنتیشن پاورپوینت را باز کرده‌اید نمایی از پشت صحنه که با کلیک روی زبانه File مشاهده می‌کنید مشابه با تصویر زیر خواهد بود.

نمایی از پشت صحنه مایکروسافت پاورپوینت پس از کلیک روی گزینه File در ریبون

بیشتر بخوانید: آشنایی با جزئیات ریبون دستورات در مایکروسافت پاورپوینت

ایجاد پرزنتیشن جدید براساس قالب‌های مختلف، باز کردن پرزنتیشن های ذخیره شده در گذشته، ذخیره سازی پرزنتیشن، چاپ، به اشتراک گذاری، مشاهده و ویرایش اطلاعات مربوط به پرزنتیشن و تغییر تنظیمات پاورپوینت از جمله مواردی هستند که از طریق نمای پشت صحنه قابل دسترسی است.

در این بخش با کلیک روی دکمه بازگشت (فلش بالا سمت چپ صفحه) می‌توانید به محیط پرزنتیشن خود برگردید.

این دستورات تقریبا معادل با همان دستوراتی هستند که در نسخه‌های قدیمی‌تر پاورپوینت از طریق دکمه مایکروسافت آفیس یا منوی File قابل دسترسی بودند.

با جزئیات دستورات موجود در نمای پشت صحنه پاورپوینت در قسمت‌های آتی این مجموعه آشنا می‌شوید.

صفحه شروع یا خانه در پاورپوینت

زمانی که نرم افزار ارائه پاورپوینت را به صورت مستقیم اجرا می‌کنید با صفحه‌ای به نام صفحه شروع (Start page) یا صفحه خانه (Home page) روبرو می‌شوید. این صفحه در واقع نمای ساده شده‌ای از Backstage view مشابه با تصویر زیر است.

نمایی از صفحه شروع یا خانه در مایکروسافت پاورپوینت که نمونه ساده شده نمای پشت صحنه می‌باشد.

همانطور که مشاهده می‌کنید این نما در مقایسه با حالت قبل دستورات کمتری را شامل می‌شود. در این صفحه می‌توانید از قالب‌های پیشفرضی که برای ایجاد یک پرزنتیشن جدید در نظر گرفته شده استفاده کنید. همچنین می‌توانید با کمک همین بخش فایل‌های از پیش ذخیره شده را باز کنید.

معمولا در این صفحه نیز مشابه نمای پشت صحنه پیشین فهرستی از فایل‌های استفاده شده اخیر قابل مشاهده است. این ویژگی امکان دسترسی سریع به پرزنتیشن‌هایی که در حال کار روی آن‌ها هستید را فراهم می‌کند.

فراموش نکنید زمانی که پاورپوینت را از طریق باز کردن مستقیم یک فایل (برای مثال با دابل کلیک روی یک پرزنتیشن ذخیره شده پاورپوینت در برنامه مدیریت فایل ویندوز) اجرا می‌کنید این صفحه نمایش داده نمی‌شود.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *