تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با نوار وضعیت (Status bar) در مایکروسافت اکسل

نوار وضعیت (Status bar) در مایکروسافت اکسل نوار کوچکی است که پایین پنجره‌های ورک بوک اکسل قابل مشاهده است. این نوار ضمن ارائه اطلاعاتی پیرامون وضعیت محیط یا ورک شیت فعلی، ابزارهایی برای تغییر نحوه نمایش ورک شیت نیز در اختیار کاربر قرار می‌دهد. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت اکسل با نوار وضعیت بیشتر آشنا می‌شوید.

تصویر زیر نمایی از اجزای مختلف نوار وضعیت در مایکروسافت اکسل را در حالت پیشفرض نمایش می‌دهد:

نمایی از نوار وضعیت مایکروسافت اکسل در حالت پیشفرض برای یک ورک بوک خالی

ابزارهای تغییر نحوه نمایش و بزرگنمایی

در سمت راست نوار وضعیت به صورت پیشفرض ابزارهایی برای تغییر نحوه نمایش ورک شیت قابل مشاهده است.

میانبرهای نما (View shortcuts) یا نحوه نمایش، دکمه‌هایی در نوار وضعیت هستند که امکان تغییر سریع نحوه نمایش ورک شیت (برای مثال نمایش به صورت عادی، نمای صفحه صفحه و …) را فراهم می‌کنند. در آینده با این دکمه‌ها و کاربرد آن‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.

نوار لغزنده بزرگنمایی (Zoom slider) نیز امکان بزرگ یا کوچک کردن نمایشی محتوای ورک شیت را فراهم می‌کند. میزان این بزرگنمایی برحسب درصد مشخص می‌شود. تغییر محل گیره به سمت علامت مثبت باعث بزرگ‌تر شدن و جابجایی آن در سمت مخالف باعث کوچک‌تر شدن محتویات در حال نمایش ورک شیت می‌شود. توجه داشته باشید این بزرگنمایی صرفا نمایشی است و تأثیری روی محتوای ورک شیت، اندازه فونت یا نتیجه چاپ نخواهد داشت.

با کلیک روی دکمه سطح (یا درصد) بزرگنمایی در سمت راست نوار لغزنده، پنجره‌ای مشابه تصویر زیر آشکار می‌شود. در این پنجره علاوه بر امکان انتخاب میزان بزرگنمایی (به درصد) از میان مقادیر متداول 25%، 50%، 75%، 100% و 200% می‌توانید مقدار دلخواه خود را برای بزرگنمایی (در فیلد Custom) وارد کنید یا از گزینه Fit selection برای بزرگنمایی خودکار متناسب با بخش انتخابی استفاده کنید.

نمایی از پنجره Zoom در مایکروسافت اکسل که هنگام کلیک روی دکمه بزرگنمایی در نوار وضعیت نمایان می‌شود و امکان تعیین دقیق مقدار بزرگنمایی را فراهم می‌کند.

چند نکته در مورد نوار وضعیت

نوار وضعیت اکسل نیز مشابه با اغلب بخش‌های این نرم افزار صفحه گسترده قابل سفارشی سازی است. شما می‌توانید محتوا و ابزارهای موجود در این نوار را مطابق میل خود تغییر دهید. برای این منظور کافیست روی نوار وضعیت راست کلیک کنید تا منوی Customize Status Bar مشابه تصویر زیر نمایان شود.

نمایی از منوی Customize Status bar که هنگام راست کلیک روی نوار وضعیت نمایان می شود و امکان سفارشی سازی این نوار را فراهم می کند.

آیتم‌هایی که در این منو با علامت تیک مشخص شده‌اند در نوار وضعیت نمایش داده می‌شوند. با کلیک روی هر آیتم و تیک زدن یا برداشتن تیک از کنار آن، آیتم مربوطه در نوار وضعیت نمایش داده می‌شود یا از نوار وضعیت حذف می‌شود.

توجه داشته باشید بسیاری از آیتم‌هایی که برای نمایش در نوار وضعیت انتخاب شده‌اند تنها در صورت نیاز نمایش داده می‌شوند. برای مثال آیتم Count از جمله این موارد می‌باشد و تنها هنگام انتخاب بازه ای از سلول ها، تعداد سلول غیرخالی در این بازه را در نوار وضعیت نمایش می‌دهد.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *