تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

معمای ظرف های با برچسب اشتباه

آشنایی با معماهای مشهور و تلاش برای حل آن‌ها یکی از راهکارهای مفید برای تقویت مهارت حل مسأله به شمار می‌رود. اگر مایلید این مهارت کاربردی در برنامه نویسی و طراحی الگوریتم را در خود تقویت کنید یا به عنوان فردی عادی می‌خواهید با یک معمای فکری آشنا شوید و یا برای استخدام در یک شرکت به مصاحبه دعوت شده‌اید بد نیست با معمای ظرف های دارای برچسب اشتباه (Mislabeled Jars) آشنا شوید.

تشریح معمای ظرف های دارای برچسب اشتباه

فرض کنید سه ظرف میوه دارید که داخل آن‌ها دیده نمی‌شود و می‌دانید یک ظرف با قطعه های سیب، یک ظرف با قطعه های پرتقال و دیگری با ترکیب قطعه های سیب و پرتقال پر شده است. هر سه ظرف با برچسب های اشتباه برچسب‌گذاری شده‌اند. ظرف اول دارای برچسب سیب، ظرف دوم دارای برچسب پرتقال و ظرف سوم دارای برچسب سیب و پرتقال است.

فرض کنید هر بار فقط مجاز هستید یک قطعه میوه از داخل یکی از ظرف‌ها بیرون بیاورید و آن را امتحان کنید. به این ترتیب با حداقل چند بار امتحان کردن محتویات ظرف ها می‌توانید آن‌ها را به شکل صحیح برچسب گذاری کنید؟

پاسخ معما

برای پاسخ به این معما لازم است به این جمله معما دقت کنید که هر سه ظرف برچسب های اشتباهی دارند. در نتیجه ظرف سوم فقط حاوی یکی از میوه های سیب یا پرتقال خواهد بود. کافیست فقط یک قطعه میوه از داخل ظرف سوم بردارید.

اگر میوه ای که از ظرف سوم برداشته‌اید سیب باشد برچسب ظرف سوم سیب خواهد بود. در این حالت چون برچسب دو ظرف دیگر نیز اشتباه است بنابراین برچسب ظرف اول پرتقال و برچسب ظرف دوم سیب و پرتقال خواهد بود. به همین ترتیب اگر میوه داخل ظرف سوم پرتقال باشد برچسب ظرف سوم پرتقال خواهد بود. برچسب ظرف اول نیز سیب و پرتقال و برچسب ظرف دوم سیب می‌باشد.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *