تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

درج نماد و علامت های خاص در مایکروسافت ورد

گاهی اوقات لازم است نمادها و علامت های خاصی مثل نماد کپی رایت (یا ©)، علامت تجاری ثبت شده (یا ®)، نمادهای واحد پول (مانند نماد یورو €) و … را در سند ورد خود درج کنید. این نمادها به صورت مستقیم، کلید مجزایی روی صفحه کلیدهای معمولی ندارند. به همین دلیل معمولا از روش‌های متنوعی برای تایپ آن‌ها استفاده می‌شود. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه درج و تایپ کاراکترها و نماد یا علامت های خاص در ورد آشنا می‌شوید.

فراموش نکنید این نمادها هم مشابه کاراکترهای معمولی (مثل حروف انگلیسی و فارسی یا اعداد) هستند. بنابراین می‌توانید به عنوان مثال اندازه فونت آن‌ها را بزرگ‌تر یا کوچک‌تر کنید و یا رنگ آن‌ها را تغییر دهید.

چگونه در مایکروسافت ورد نمادها و علائم خاص را در سند خود تایپ کنیم؟

برای تایپ یا درج نماد و علامت های خاص در مایکروسافت ورد کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: کرسر متنی را در موقعیتی داخل سند قرار دهید که می‌خواهید نماد یا علامت موردنظر در آن نقطه درج شود. برای این منظور می‌توانید روی محل موردنظر کلیک کنید.

گام دوم: در زبانه Insert ریبون روی دکمه Symbol در گروه Symbols کلیک کنید.

گزینه Symbol در زبانه Insert ورد برای درج نمادها و علائم خاص

با انجام این کار فهرستی از نمادها (اخیرا استفاده شده) مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود. اگر نماد موردنظر شما در این لیست قرار دارد کافیست روی آن کلیک کنید تا در محل فعلی کرسر متنی درج شود.

درج نماد و علامت های خاص با کمک فهرست گزینه Symbol در زبانه Insert ریبون ورد

برای مشاهده لیست کامل‌تری از نماد و علامت ها می‌توانید روی گزینه More Symbols در انتهای این فهرست کلیک کنید. با انجام این کار دیالوگ باکسی به نام Symbol مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود. در فهرست موجود در این پنجره می‌توانید نماد موردنظر خود را پیدا کنید و روی آن دابل کلیک کنید تا در محل فعلی کرسر درج شود.

فهرست نمادها و علائم در دیالوگ باکس Symbol مایکروسافت ورد برای درج در سند

شما می‌توانید به جای دابل کلیک، صرفا روی نماد یا کاراکتر موردنظر کلیک کنید. به این ترتیب اطلاعاتی مثل کد کاراکتر، کلید میانبر (Shortcut key) کاراکتر انتخابی و … را نیز مشاهده می‌کنید. در این حالت با کلیک روی دکمه Insert، نماد یا کاراکتر انتخابی در محل فعلی کرسر متنی درج می‌شود.

فراموش نکنید هر فونتی دارای مجموعه‌ای از علائم و نمادهاست. فونت Segoe UI Symbol یکی از فونت‌هایی است که بسیاری از نمادها و علائم مختلف را در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید از لیست کشوئی Font، فونت موردنظرتان را انتخاب کنید. در بخش Subset هم می‌توانید زیرمجموعه ای از کاراکترهای فونت مثل واحدهای پولی، فرم‌های مختلف اعداد و … را انتخاب کنید. با انتخاب هر فونت (و زیرمجموعه آن)، فهرست نمادها و کاراکترها متناسب با انتخاب شما تغییر می‌کند.

کاراکترهای ویژه

در زبانه Special Characters از پنجره Symbol می‌توانید فهرست برخی کاراکترهای ویژه را مشاهده کنید. با دابل کلیک روی هر عنصر از این فهرست یا انتخاب آن و کلیک روی دکمه Insert، کاراکتر موردنظر در محل فعلی کرسر درج می‌شود.

زبانه Special Characters برای درج کاراکترهای ویژه پرکاربرد همراه با میانبرهای صفحه کلید

بسیاری از کاراکترها در این فهرست همراه با کلید میانبرشان قابل مشاهده هستند. شما می‌توانید از میانبر صفحه کلید هر کاراکتر برای درج سریع آن استفاده کنید؛ بدون اینکه لازم باشد به پنجره Symbol مراجعه کنید. برای مثال می‌توانید هنگام تایپ کردن از میانبر Alt+Ctrl+C برای تایپ علامت © استفاده کنید.

درج نماد و کاراکترهای خاص با تایپ ساده در ورد

برخی کاراکترها و نمادها در ورد از طریق تایپ ساده نیز قابل درج هستند. برای مثال در برخی فونت ها وقتی بعضی از کسرها مثل 1/4 و 3/4 را تایپ می‌کنید و کلید فاصله را فشار می‌دهید به صورت خودکار به نمایش کسری‌شان یعنی کاراکترهای ¼ و ¾ تبدیل می‌شوند. همین‌طور وقتی (c) را تایپ می‌کنید به نماد کپی رایت تبدیل می‌شود.

بیشتر بخوانید: آموزش تایپ فرمول و رابطه های ریاضی در مایکروسافت ورد

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *