تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تایپ فرمول و رابطه های ریاضی در مایکروسافت ورد

درج فرمول و روابط ریاضی یکی از قابلیت‌های پرکاربرد در مایکروسافت ورد به شمار می‌رود. تایپ فرمول های ریاضی یا اضافه کردن فرمول های آماده به خصوص در مورد مقاله های علمی و دانشگاهی یا دانش آموزی کاربرد فراوانی دارد. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه تایپ فرمول ها و رابطه های ریاضی در مایکروسافت ورد آشنا می‌شوید.

شما می‌توانید نمادها و علائم ریاضی مانند <، >، +، = و بسیاری از نمادهای دیگر را به صورت ساده در متن اسناد ورد تایپ یا درج کنید. با این حال بسیاری از اوقات لازم است فرمول ها و روابطی را تایپ کنید که شامل نمادهای خاص یا اجزایی مثل کسر، رادیکال، ماتریس، انتگرال و … هستند. تایپ این روابط با استفاده از ابزار اختصاصی مایکروسافت ورد به سادگی امکان‌پذیر است.

چگونه فرمول های ریاضی را در ورد تایپ کنیم؟

برای تایپ روابط و فرمول های ریاضی در ورد کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: به زبانه Insert در ریبون ورد مرجعه کنید. سپس در گروه Symbols روی گزینه Equation کلیک کنید.

گزینه Equations در زبانه Insert برای تایپ و درج فرمول های ریاضی در مایکروسافت ورد

به این ترتیب فیلدی مشابه با تصویر زیر در محل فعلی کرسر متنی قرار می‌گیرد. در این فیلد می‌توانید فرمول یا رابطه ریاضی خود را درج، ایجاد یا تایپ کنید.

نمایی از فیلد تایپ رابطه و فرمول ریاضی در مایکروسافت ورد

گام دوم: با اضافه شدن فیلد رابطه یا کلیک روی آن، زبانه Design (زیرمجموعه Equation Tools) مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود. اگر در زبانه Design قرار ندارید با کلیک روی عنوان زبانه به این زبانه بروید. (فراموش نکنید این زبانه از جمله زبانه‌های محیطی ورد می‌باشد و در حالت عادی پنهان است. در واقع با کلیک روی فیلد رابطه، این زبانه در انتهای ریبون به صورت خودکار نمایان می‌شود). در زبانه Design، ابزارهایی برای درج نماد و علائم یا ایجاد ساختارهای ریاضی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

نمایی از زبانه Design زیرمجموعه Equation Tools برای تایپ و درج فرمول و رابطه در مایکروسافت ورد

درج نمادها و علائم

شما می‌توانید با کمک گالری موجود در بخش Symbols، نمادها و علائم موردنیاز خود را درج کنید. با کلیک روی دکمه More در این بخش، گالری نمادها به صورت بزرگتر نمایان می‌شود.

بخش نمادها یا Symbols در زبانه Design برای درج نمادها و علائم مختلف در مایکروسافت ورد

اغلب نمادها و علائمی که به صورت عادی در صفحه کلید وجود ندارند (مانند علامت کوچکتر مساوی، ضرب، تقسیم، بی‌نهایت، زیرمجموعه و …) به سادگی با کمک این گالری قابل درج هستند. در قسمت بالایی این گالری می‌توانید نمادها را بر اساس دسته بندی مانند نمادهای اصلی ریاضی (Basic Math)، حروف یونانی (Greek Letters)، نمادهای شبه حروف (Letter-like Symbols)، عملگرها (Operators)، فلش ها (Arrows) و … مشاهده کنید. پس از پیدا کردن نماد موردنظر کافیست روی آن کلیک کنید تا در محل فعلی کرسر به فیلد رابطه اضافه شوند.

نمایی از نمادها و علائم زبانه Design در ورد به صورت باز شده
نمایی از نمادهای دسته Basic Math در زبانه Design شامل نمادها و علائم اصلی و پرکاربرد ریاضی

ایجاد ساختارهای ریاضی

شما می‌توانید در گروه Structures، ساختارهای خاصی مانند کسر، توان و زیرنویس، رادیکال، انتگرال، سیگما، توابع ریاضی مانند توابع مثلثاتی، ماتریس و … را به فرمول خود اضافه کنید. با کلیک روی هر دکمه در این بخش، فهرستی از ساختارهای مرتبط نمایش داده می‌شود. در این فهرست، ساختارهای مختلف (برای مثال شیوه های مختلف نمایش کسر، جذر و ریشه دلخواه، ماتریس های مختلف) و همچنین نمونه‌هایی از ساختارهای متداول با مقادیر آماده در اختیار شما قرار می‌گیرد.

نمایی از ساختارهای ریاضی کسر در زبانه Design مایکروسافت ورد
نمایی از ساختارهای ریاضی کسر (Fraction)

با کلیک روی هر آیتم از فهرست، ساختار ریاضی موردنظر در محل فعلی کرسر به فیلد رابطه اضافه می‌شود. کافیست بخش‌های قابل ویرایش ساختار (مانند صورت و مخرج کسر) را با کلیک روی هر بخش در فیلد رابطه انتخاب کنید. سپس با کمک صفحه کلید یا نمادهای بخش Symbols محتوای هر بخش را تایپ یا درج کنید. حتی می‌توانید ساختار دیگری را به هر بخشی از فرمول اضافه کنید (مانند رادیکال که در مثال زیر به مخرج کسر اضافه شده است).

نمایی از یک فرمول ریاضی در حال ویرایش در مایکروسافت ورد
نمایی از یک فرمول ریاضی در حال ویرایش در مایکروسافت ورد

بیشتر بخوانید: درج فرمول های آماده در مایکروسافت ورد

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *