تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با روش‌های انتخاب متن در مایکروسافت ورد

انتخاب متن یکی از پیش‌نیازهای رایج برای بسیاری از ویرایش ها و اعمال پرکاربرد مایکروسافت ورد به شمار می‌رود. حذف قطعه‌ای از متن، کپی کردن، تغییر فونت و تغییر رنگ بخشی از متن از جمله این ویرایش‌ها هستند. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با روش‌های مختلف انتخاب متن در این واژه پرداز آشنا می‌شوید.

چگونه تمام یا بخشی از متن موجود در یک سند ورد را انتخاب کنیم؟

با توجه به اهمیت انتخاب متن در ورد روش‌های متنوعی برای انجام این کار در نظر گرفته شده است. روش‌هایی که برخی از آن‌ها با شیوه انتخاب متن در نرم‌افزارهای دیگر و جعبه های متن مشترک است. با این حال تکنیک‌ها و ترفندهای این عمل پرکاربرد ورد هنوز هم از دید بسیاری از کاربران پنهان مانده است. در ادامه به جزئیات این روش‌ها می‌پردازیم.

انتخاب یک بخش پیوسته (یا کنار هم) از متن

یکی از رایج‌ترین و ساده‌ترین روش‌ها برای انتخاب بخشی از متن که کنار هم قرار گرفته استفاده از ماوس است. برای این منظور کافیست نشانگر ماوس را به ابتدا یا انتهای بخشی که می‌خواهید انتخاب کنید منتقل کنید. سپس کلید اصلی (معمولا کلید سمت چپ) ماوس را فشار داده و پایین نگه دارید. در این حالت همزمان با جابجا کردن نشانگر ماوس در جهت مناسب، بخشی از متن با شروع از محل ابتدایی کرسر به حالت انتخاب شده در می‌آید. پس از انتخاب کامل بخش موردنظر کافیست کلید ماوس را رها کنید تا عملیات انتخاب متن به پایان رسد.

انتخاب یک بخش پیوسته از متن در مایکروسافت ورد

در روش دیگر کافیست در قدم اول کرسر متنی را به نقطه ابتدا یا انتهای بخشی از متن که می‌خواهید انتخاب کنید منتقل کنید. برای این منظور می‌توانید روی محل موردنظر کلیک کنید. سپس کلید Shift را پایین نگه دارید و روی محلی دیگر از متن کلیک کنید. به این ترتیب بخشی از متن که مابین محل ابتدایی کرسر متنی و مکان فعلی آن قرار گرفته است به حالت انتخاب شده در می‌آید.

توجه داشته باشید به جای استفاده از ماوس برای تعیین محل ابتدا و انتها می‌توانید از کلیدهای کرسر هم کمک بگیرید. برای مثال اگر مایلید کاراکتر سمت راست یا چپ کرسر متنی را انتخاب کنید کافیست کلید Shift را پایین نگه داشته و کلید پیکانی سمت راست یا چپ را فشار دهید. همین‌طور برای انتخاب بخش قبل از کرسر تا ابتدای خط می‌توانید هنگام پایین نگه داشتن Shift، کلید Home را فشار دهید. برای انتخاب بخش بعد از کرسر تا انتهای خط هم می‌توانید هنگام پایین نگه داشتن Shift، کلید End را فشار دهید.

فراموش نکنید تا زمانی که کلید Shift را پایین نگه داشته‌اید تغییر محل کرسر منجر به انتخاب متنی می‌شود که میان محل اولیه و محل فعلی کرسر قرار گرفته است.

انتخاب کلمه

برای انتخاب یک کلمه می‌توانید روی آن دابل کلیک کنید. در این حالت فاصله‌ای که احتمالا پس از کلمه وجود دارد نیز همراه کلمه انتخاب می‌شود. البته در صورتی که بلافاصله پس از کلمه، علائم نگارشی (مانند نقطه یا ویرگول) درج شده باشد این علائم انتخاب نمی‌شوند.

اگر مایلید کلمه سمت راست یا چپ کرسر متنی را انتخاب کنید کافیست کلید Shift و Ctrl را پایین نگه دارید. سپس کلید پیکانی سمت راست یا چپ را فشار دهید. برای انتخاب کلمات بیشتر کافیست بدون رها کردن کلیدهای Shift و Ctrl، فشردن کلید پیکانی موردنظر را تکرار کنید.

ناحیه انتخاب در رابط کاربری ورد

در سمت چپ سند بخشی وجود دارد که با نام ناحیه انتخاب (یا Selection area) شناخته می‌شود. تعدادی از تکنیک‌های انتخاب متن که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم نیازمند تعامل با همین ناحیه هستند. با قرار گرفتن نشانگر ماوس روی این بخش، نشانگر به صورت فلشی که به سمت راست اشاره می‌کند تغییر شکل پیدا می‌کند.

نمایی از نشانگر ماوس در ناحیه انتخاب مایکروسافت ورد
نمایی از نشانگر ماوس در ناحیه انتخاب

انتخاب خط

برای انتخاب یک خط می‌توانید روی ناحیه انتخاب کنار خط کلیک کنید. با پایین نگه داشتن دکمه ماوس و جابجا کردن آن روی این ناحیه می‌توانید چند خط را انتخاب کنید.

انتخاب خط با کلیک روی ناحیه انتخاب در مایکروسافت ورد

انتخاب پاراگراف یا بند در ورد

برای انتخاب کامل یک پاراگراف می‌توانید روی قسمتی از پاراگراف موردنظر تریپل کلیک کنید. دابل کلیک روی ناحیه انتخاب کنار پاراگراف هم باعث انتخاب کامل آن می‌شود. توجه داشته باشید با انتخاب کامل یک پاراگراف، کاراکتر یا نماد غیرقابل چاپ مربوط به پاراگراف نیز انتخاب می‌شود.

انتخاب چند بخش مجزای متن در ورد

خوشبختانه شما در یک سند ورد می‌توانید بخش‌های مجزایی از متن که کنار یکدیگر قرار ندارند را هم انتخاب کنید. برای مثال می‌توانید خطی از یک صفحه و پاراگرافی از یک صفحه دیگر یا دو جمله جدا از هم در یک پاراگراف را به طور همزمان انتخاب کنید.

برای این منظور کافیست ابتدا بخش اول متن را با روش‌های گفته شده انتخاب کنید. سپس درحالیکه کلید Ctrl را پایین نگه داشته‌اید بخش دوم را با کمک ماوس انتخاب کنید. به این ترتیب ضمن اینکه بخش اول در حالت انتخاب شده باقی می‌ماند بخش دوم نیز انتخاب می‌شود.

انتخاب چند بخش مجزا از هم در مایکروسافت ورد

برای انتخاب بخش‌های مجزای بیشتر می‌توانید باز هم کلید Ctrl را پایین نگه دارید و بخش جدیدی را انتخاب کنید.

انتخاب یک جمله

برای انتخاب یک جمله کافیست ابتدا کلید Ctrl را پایین نگه دارید سپس روی بخشی از جمله کلیک کنید. در این حالت جمله همراه با نقطه پایانی و فاصله احتمالی پس از آن انتخاب خواهد شد.

توجه داشته باشید این تکنیک تنها در صورتی جوابگوست که در حال حاضر بخشی از متن انتخاب نشده باشد. در واقع اگر بخشی از متن انتخاب شده باشد استفاده از کلید Ctrl (همانطور که گفته شد) برای انتخاب بخش‌های مجزا به کار می‌رود.

انتخاب تمام متن، اشکال و سایر المان‌های موجود در یک سند ورد

برای انتخاب تمام محتوای موجود در یک سند ورد کافیست از میانبر صفحه کلید Ctrl+A کمک بگیرید. همین‌طور می‌توانید در ناحیه انتخاب ترپیل کلیک کنید.

البته انتخاب محتویات سند از طریق ریبون دستورات هم امکان‌پذیر است. برای این منظور لازم است ابتدا به زبانه Home مراجعه کنید. سپس در بخش Editing از لیست Select گزینه Select All را انتخاب کنید.

گزینه Select All برای انتخاب تمام محتوای سند در مایکروسافت ورد

خارج کردن متن از حالت انتخاب شده

برای خارج کردن متن از حالت انتخاب شده کافیست روی بخشی بیرون از ناحیه انتخاب شده در سند کلیک کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *