تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آموزش ذخیره کردن یا صدور گفتگو در واتساپ

اگر دنبال روشی برای ذخیره کردن یا صدور (Export) محتوای یک گفتگو یا چت در واتساپ هستید در این مقاله با روشی ساده برای انجام این کار آشنا می‌شوید.

در صورتی که می‌خواهید محتوای یک گفتگو را برای خودتان، دوست یا همکارتان از طریق ایمیل ارسال کنید یا به دلیل اهمیت محتوای چت مایلید یک نسخه کپی از آن را ذخیره کنید و روی کامپیوتر شخصی‌تان نگهداری کنید این روش به شما کمک می‌کند.

چگونه محتوای یک گفتگو یا چت را در واتساپ ذخیره کنم؟

برای ذخیره کردن محتوای یک چت در واتساپ می‌توانید از ویژگی صدور گفتگو (Export chat) استفاده کنید. برای این منظور کافیست بسته به اینکه از نسخه ویژه اندروید یا iPhone واتساپ استفاده می‌کنید مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید.

برای کاربران نسخه اندروید واتساپ

گام اول: در اپلیکیشن واتساپ وارد گفتگو یا چتی شوید که می‌خواهید یک نسخه از محتویات آن را ذخیره کنید.

گام دوم: روی دکمه گزینه‌های بیشتر (More options) یا آیکن سه نقطه بالای صفحه ضربه بزنید. از منوی ظاهر شده گزینه بیشتر (More) را انتخاب کرده و روی صدور گفتگو (Export chat) ضربه بزنید.

موقعیت گزینه صدور گفتگو (Export chat) در منوی یک گفتگوی واتساپ
موقعیت گزینه صدور گفتگو (Export chat) در منوی یک گفتگوی واتساپ. تصویر را از چپ به راست دنبال کنید.

گام سوم: در این مرحله پیامی مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود. اگر مایلید رسانه‌های موجود در گفتگو نیز در نتیجه فرایند صدور گنجانده شود گزینه رسانه شامل شود (INCLUDE MEDIA) را انتخاب کنید. در غیراینصورت گزینه بدون رسانه (WITHOUT MEDIA) را انتخاب کنید. توجه داشته باشید انتخاب گزینه اول باعث می‌شود حجم Export افزایش پیدا کند.

انتخاب شامل شدن یا نشدن رسانه ها صدور گفتگو

با انجام این کار محتوای متنی گفتگوها در یک فایل متنی ساده با پسوند .txt ثبت می‌شود. در صورتی که رسانه‌ها را هم انتخاب کرده باشید فایل رسانه‌ها نیز در نتیجه گنجانده می‌شود.

گام چهارم: اکنون گزینه‌هایی برای تعیین نحوه ارسال فایل‌های ایجاد شده در اختیارتان قرار می‌گیرد. متناسب با نیاز خود می‌توانید گزینه مناسب را انتخاب کنید. برای مثال انتخاب اپلیکیشن ایمیل به شما اجازه می‌دهد نتیجه صدور گفتگو را از طریق ایمیل برای آدرسی که مایلید ارسال کنید. با انتخاب گزینه بلوتوث هم می‌توانید فایل‌های مربوطه را به وسیله بلوتوث برای دستگاهی دیگر ارسال کنید.

تعیین نحوه ارسال نتیجه صدور گفتگو در واتساپ

برای کاربران نسخه iPhone واتساپ

در نسخه iPhone واتساپ نیز روند مشابهی برای صدور گفتگوها پیش روی شما قرار دارد. با این تفاوت که پس از ورود به گفتگوی موردنظر لازم است ابتدا روی نام مخاطب یا عنوان گروه ضربه بزنید. سپس گزینه صدور گفتگو (Export Chat) را از صفحه باز شده انتخاب کنید.

در مرحله بعد اگر مایلید رسانه ها در نتیجه فرایند صدور گنجانده شود گزینه پیوست رسانه (Attach Media) را انتخاب کنید. در غیراینصورت گزینه بدون رسانه (Without Media) را انتخاب کنید. مابقی مراحل هم مشابه با نسخه اندروید می‌باشد.

نکاتی در مورد صدور گفتگو در واتساپ

همانطور که گفته شد محتوای متنی گفتگوهای شما در قالب یک فایل متنی ذخیره می‌شود. شما می‌توانید به راحتی این فایل را روی کامپیوتر یا هر دستگاه دیگری با نرم افزار مناسب (برای مثال Microsoft Notepad) باز کنید. در محتوای آن به جستجو بپردازید و حتی آن را روی کاغذ چاپ کنید. فایل رسانه‌ها (مانند تصاویر، ویدئوها و …) را نیز می‌توانید به شکل معمول باز کنید.

مورد دیگری که می‌بایست مورد توجه قرار گیرد محدودیت واتساپ در تعداد پیام‌ها حین صدور گفتگوست. اگر Export شما شامل رسانه ها باشد تنها 10 هزار پیام آخر در آن گنجانده می‌شود. بدون رسانه ها هم 40 هزار پیام قابل ارسال خواهد بود.

فراموش نکنید صدور گفتگو با پشتیبان گیری (یا تهیه بک آپ) از گفتگوهای واتساپ متفاوت است. شما نمی‌توانید از نتیجه صدور گفتگو برای بازگرداندن محتوای گفتگوهای خود استفاده کنید. این درحالیست که از طریق پشتیبان ایجاد شده می‌توانید گفتگوهای خود را در واتساپ بازیابی کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *