تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با زبانه حالت ها در اسکرچ

اگر شکلکی را در بخش شکلک ها انتخاب کرده باشید دومین زبانه در ویرایشگر اسکرچ، با نام زبانه حالت ها (به انگلیسی: Costumes) دیده می‌شود. این زبانه، امکان تغییر حالت فعلی شکلک ها، ویرایش حالت های مختلف شکلک های اسکرچ و همچنین حذف یا افزودن حالت ها را فراهم می‌کند. در این قسمت از مجموعه آموزشی اسکرچ با زبانه حالت ها آشنا می‌شوید.

زبانه حالت ها در اسکرچ و نحوه ورود به بخش حالت ها

زبانه حالت ها در اسکرچ، حالت های مختلف یک شکلک را در خود نگه داری می‌کند. در زبانه حالت ها می‌توانید حالت های مربوط به شکلکی که در بخش شکلک ها انتخاب شده را مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با جزئیات بخش شکلک ها و افزودن شکلک در اسکرچ

بنابراین برای ورود به زبانه حالت ها لازم است ابتدا مطمئن شوید شکلکی که می‌خواهید حالت‌هایش را ببینید یا ویرایش کنید در بخش شکلک ها انتخاب شده است. اگر شکلک دلخواه‌تان انتخاب نشده باشد کافیست روی آن در بخش شکلک ها کلیک کنید (یا ضربه بزنید) تا مشابه با تصویر زیر انتخاب شود. در این تصویر شکلک گربه اسکرچ انتخاب شده است. خط آبی رنگ دور این تصویر کوچک و رنگ آبی پشت نام آن نشان می‌دهد این شکلک انتخاب شده است.

برای انتخاب شکلک در بخش شکلک ها کافیست روی آن کلیک کنید یا ضربه بزنید

در ادامه با کلیک روی عنوان زبانه حالت ها، بخشی از ویرایشگر اسکرچ شبیه به تصویر زیر تغییر می‌کند. اکنون در زبانه حالت ها قرار دارید. همانطور که می‌بینید این زبانه دومین زبانه در ویرایشگر اسکرچ است و بین زبانه کد و صداها قرار می‌گیرد.

نمایی از زبانه حالت ها در ویرایشگر اسکرچ شامل حالت های مختلف شکلک و ویرایشگر نقاشی

نکته: فراموش نکنید اگر بخش پس زمینه ها را انتخاب کرده باشید نام این زبانه به پس زمینه (به انگلیسی: Backdrops) تغییر می‌کند. در این زبانه، به جای حالت های مختلف یک شکلک، پس زمینه های اضافه شده به پروژه را مشاهده می‌کنید. در نتیجه برای مشاهده زبانه حالت ها، لازم است حتما یکی از شکلک ها را در بخش شکلک ها انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با زبانه پس زمینه در اسکرچ

جزئیات زبانه حالت ها در اسکرچ

در زبانه حالت ها، حالت های مختلف شکلک انتخابی در یک نوار باریک به نام بخش حالت ها (Costume Pane) نمایش داده می‌شود. در تصویر زیر حالت های شکلک گربه اسکرچ را در همین بخش (که با کادر قرمز مشخص شده) مشاهده می‌کنید. این شکلک، دو حالت مختلف دارد.

نمایی از بخش حالت ها در قالب یک نوار باریک در زبانه حالت ها
نمایی از بخش حالت ها در قالب یک نوار باریک

کنار این نوار باریک، ویرایشگر نقاشی اسکرچ قرار دارد که با کمک آن می‌توانید حالت شکلک را ویرایش کنید، رنگ بخش‌هایی از آن را تغییر دهید یا با قلم‌مو نقاشی بکشید.

نمایی از ویرایشگر نقاشی اسکرچ در زبانه حالت ها
نمایی از ویرایشگر نقاشی اسکرچ در زبانه حالت ها

هرکدام از حالت های شکلک را که در بخش حالت ها انتخاب کنید حالت فعلی شکلک در ناحیه صحنه تغییر می‌کند. به این معنی که شکلک با آن حالت در ناحیه صحنه نمایش داده می‌شود. برای انتخاب حالت، کافیست روی تصویر آن در بخش حالت‌ها کلیک کنید (یا ضربه بزنید). خط آبی رنگ دور این تصویر کوچک و رنگ آبی پشت نام آن نشان می‌دهد این حالت انتخاب شده است. البته امکان تغییر حالت فعلی شکلک با کمک قطعه های کد اسکرچ نیز وجود دارد.

انتخاب هر حالت در نوار حالت ها باعث تغییر حالت شکلک در ناحیه صحنه می‌شود.
انتخاب هر حالت در نوار حالت ها باعث تغییر حالت شکلک در ناحیه صحنه می‌شود.

به علاوه هر حالتی که در این نوار انتخاب می‌کنید در بخش ویرایشگر نقاشی نیز نمایش داده می‌شود. به این ترتیب می‌توانید تصویر حالت را با کمک ابزارهای موجود در ویرایشگر نقاشی ویرایش کنید.

هر حالت دارای یک نام و شماره است که همراه با تصویر بندانگشتی و ابعاد آن در بخش حالت‌ها نمایش داده می‌شود. در تصویر زیر می‌توانید این جزئیات را مشاهده کنید.

جزئیات حالت ها در بخش حالت های زبانه حالت ها

تکثیر، ذخیره و حذف حالت های شکلک در زبانه حالت های اسکرچ

برای تکثیر، ذخیره یا حذف یکی از حالت های یک شکلک می‌توانید روی حالت موردنظر راست کلیک کنید. سپس گزینه مناسب را از منوی نمایان شده انتخاب کنید.

منوی راست کلیک حالت ها در زبانه حالت ها برای تکثیر، ذخیره تصویر حالت در قالب فایل روی دستگاه و حذف حالت

با انتخاب گزینه تکثیر (به انگلیسی: Duplicate)، یک حالت جدید مشابه با همان حالت به فهرست حالت های شکلک اضافه می‌شود. با انتخاب گزینه ذخیره در فایل (به انگلیسی: Export)، حالت موردنظر در قالب یک فایل تصویر روی دستگاه شما ذخیره می‌شود. (به این ترتیب می‌توانید با بارگذاری تصویر حالت، از آن در سایر پروژه های اسکرچ و … استفاده کنید).

برای حذف یک حالت هم می‌توانید از گزینه حذف (به انگلیسی: Delete) در همین منو کمک بگیرید. علاوه بر این می‌توانید ابتدا حالت موردنظر را انتخاب کنید سپس روی نماد سطل زباله کنار آن کلیک کنید تا حالت انتخابی حذف شود.

اضافه کردن حالت

شما می‌توانید با کمک دکمه حالتی را انتخاب کنید در پایین بخش حالت ها، حالتی را به فهرست حالت های شکلک اضافه کنید. این دکمه شبیه به دکمه شکلکی را انتخاب کنید در بخش شکلک هاست. با این تفاوت که به جای اضافه کردن یک شکلک کامل، با کمک دکمه حالتی را انتخاب کنید می‌توانید یک حالت به حالت های شکلک انتخابی اضافه کنید.

دکمه اضافه کردن حالت به فهرست حالت های شکلک در زبانه حالت های اسکرچ

با قرار دادن نشانگر ماوس روی این دکمه، گزینه‌هایی مشابه تصویر زیر نمایان می‌شود. اگر از صفحه های لمسی استفاده می‌کنید با اولین ضربه روی این دکمه، همین گزینه‌ها را مشاهده خواهید کرد.

گزینه های اضافه کردن تصویر به عنوان حالت شکلک در اسکرچ

با کلیک یا ضربه مجدد روی دکمه حالتی را انتخاب کنید، گالری حالت های مختلف اسکرچ ظاهر می‌شود. در این گالری تمام حالت های مربوط به همه شکلک های آماده اسکرچ وجود دارد. با کلیک روی تصویر موردنظر، آن حالت به فهرست حالت های شکلک فعلی اضافه می‌شود.

حالت های مختلف شکلک های آماده اسکرچ

برای رسم یا نقاشی حالت با استفاده از ویرایشگر نقاشی اسکرچ کافیست روی گزینه نقاشی (با آیکن قلم مو) کلیک کنید. پس از انجام این کار یک حالت جدید به فهرست حالت ها اضافه می‌شود. شما می‌توانید حالت جدید را به دلخواه خودتان با کمک ابزارهای موجود در ویرایشگر نقاشی، نقاشی کنید.

با انتخاب گزینه غافل‌گیر کننده (آیکن ستاره)، یک حالت تصادفی از میان حالت های شکلک های آماده اسکرچ به پروژه اضافه می‌شود.

با کلیک روی گزینه بارگذاری حالت هم می‌توانید تصویری را از روی دستگاه خود آپلود کنید و به عنوان یک حالت جدید به شکلک اضافه کنید. برای این منظور می‌توانید از فایل های تصویری با پسوندهای رایج .bmp, .jpg, .png, .gif و .svg استفاده کنید. (برای دانلود شکلک های اختصاصی تک دیک با مجموعه حالت های متنوع به فهرست شکلک های اسکرچ در تک دیک نگاهی بیندازید).

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *