تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

شمارنده وب Web counter

شمارنده وب یا Web counter چیست؟

شمارنده وب (Web counter) به المان یا ابزاری گفته می‌شود که معمولا در صفحات وب برای نمایش آمار بازدید یک سایت یا صفحه وب به کار می‌رود. شمارشگر وب و شمارنده اصابت (hit counter) عناوین معادل دیگری برای شمارنده وب هستند. این المان ها معمولا در فوتر یا سایدبار سایت ظاهر می‌شوند.

ظاهر و محتویات شمارنده های وب

شمارشگرهای وب معمولا در قالب یک تصویر یا متن ساده و با فونت ها و استایل های مختلفی در صفحات وب ظاهر می‌شوند. برای مثال گاهی اوقات این شمارشگرها ظاهری مشابه با یک کیلومترشمار یا ساعت دیجیتال دارند.

نمونه هایی از شمارنده وب یا شمارشگر وب Web counter در حال نمایش تعداد بازدید
نمونه‌هایی از دو شمارنده وب در حال نمایش تعداد بازدید

برخی شمارنده های وب علاوه بر تعداد بازدید کل، اطلاعاتی نظیر تعداد بازدیدکننده آنلاین، تعداد بازدید روز جاری و روز قبل یا تعداد بازدید طی ماه و سال گذشته را شامل می‌شوند. برخی دیگر از شمارنده ها هم اطلاعات جامع‌تری نظیر کشور، نوع دستگاه، سیستم عامل و مرورگر بازدیدکننده‌ها را در اختیار صاحب سایت یا بازدیدکنندگان قرار می‌دهند. بخشی از این اطلاعات ممکن است پس از کلیک روی شمارنده و در صورت نیاز احراز هویت کاربر نمایش داده شود.

سایر جزئیات Web counter ها

شمارنده‌های زیادی وجود دارند که به صورت رایگان یا پولی امکان شمارش و نگه داری اطلاعات مربوط به بازدیدهای سایت را فراهم می‌کنند. این شمارنده ها معمولا شمارش تعداد بازدید را براساس بازدیدکننده‌ها (و مشخصه‌هایی مانند نشانی آی‌پی) انجام می‌دهند. به این معنی که اگر یک بازدیدکننده ثابت صفحه‌ای را بلافاصله مجددا ملاقات کند این بازدید اغلب به عنوان یک بازدید جدید شمارش نمی‌شود.

نمایش تعداد بازدید در صفحات یک سایت معمولا به عنوان عاملی برای جلب توجه و اعتماد کاربر تلقی می‌شود. به عبارت بهتر هرچه تعداد بازدیدی که در صفحه مشاهده می‌شود بالاتر باشد احتمالا بازدیدکننده تصور می‌کند با سایتی محبوب‌تر و معتبرتر سر و کار دارد. البته این موضوع همیشه هم صحیح نیست. گاهی اوقات صاحبان سایت ها با ارائه آمار نادرست و غیرواقعی از میزان بازدیدها تلاش می‌کنند بازدیدکنندگان سایت را فریب دهند. بنابراین نمی‌توان به آمار بازدیدی که در صفحات سایت ها قرار می‌گیرد به طور کامل اعتماد کرد.

شمارنده های وب در دهه 1990 و 2000 میلادی از محبوبیت و کاربرد بالایی برخوردار بودند. با این حال به مرور زمان این شمارشگرها با نمونه‌هایی جایگزین شدند که آمار بازدید را به صورت داخلی یا در سرورهای اختصاصی ثبت و نگه‌داری می‌کنند. ابزارهای آمارگیری مدرن (مانند Google Analytics که مبتنی بر جاوااسکریپت عمل می‌کند) از جمله این نمونه‌ها هستند. در این ابزارها معمولا اطلاعات بازدید در صفحات وب به صورت عمومی ظاهر نمی‌شود. در عین حال هرچند استفاده از شمارشگرهای وب سنتی به طور کامل منسوخ نشده اما در سایت های امروزی به ندرت دیده می‌شوند.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *