آدرس آی پی IP Address

آدرس آی پی یا IP Address چیست؟

آدرس آی پی (IP Address) که مخفف آدرس پروتکل اینترنت (Internet Protocol address) است عددی با یک ساختار مشخص است که به هر دستگاه (از قبیل رایانه شخصی، گوشی همراه، چاپگر تحت شبکه و …) در یک شبکه رایانه‌ای  مبتنی بر پروتکل اینترنت تخصیص داده می‌شود و از این نشانی برای برقراری ارتباط و شناسایی دستگاه استفاده می‌شود.

به عنوان مثال هنگامی که یک رایانه یا دستگاه درخواستی نظیر جستجو در گوگل ارسال می‌کند همراه با آن، IP خود را نیز ارسال می‌کند، به این ترتیب گوگل نیز می‌داند پاسخ این درخواست را باید به کجا ارسال نماید.

نسخه‌های مختلف IP و نحوه‌ی تخصیص

در حال حاضر دو نسخه از IP در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. IP Version 4 یا IPv4 متشکل از 32 بیت می‌باشد و درنتیجه می‌تواند 2 به توان 32 (4 میلیارد و 294 میلیون و 967 هزار و 296) آدرس مختلف را نمایش دهد. برای نمایش این آدرس‌ها معمولا از چهار عدد دهدهی بین 0 تا 255 (نمایانگر یک عدد 8 بیتی) استفاده می‌شود که هرکدام به وسیله‌ی یک نقطه از هم جدا شده‌اند. به عنوان مثال، 31.29.57.137 نمونه‌ای از این نوع نمایش یک IPv4 است.

با گسترش اینترنت و سرعت بالای مصرف IP ها نسخه‌ی جدیدی از آن تحت عنوان IP Version 6 (IPv6) نیز معرفی شد که اندازه آدرس را از 32 بیت به 128 بیت افزایش داد. در نتیجه تعداد آدرس‌های قابل استفاده در این نسخه به رقم فوق العاده بزرگ 2 به توان 128 می‌رسد. برای نمایش این نسخه نیز از 8 گروه 4 رقمی مبنای 16 استفاده می‌شود. به عنوان نمونه 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334 می‌تواند نمایشی از یک IPv6 باشد.

لازم به ذکر است نحوه‌ی تخصیص آی پی می‌تواند به دو طریق ثابت (Static) و پویا (Dynamic) انجام شود. در حالت پویا هر بار که دستگاه به شبکه متصل می‌شود آی پی جدیدی (مثلا از طریق DHCP) به آن اختصاص می‌یابد.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *