تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تغییر ظاهر وبسایت Website defacement

تغییر ظاهر وبسایت یا Website defacement چیست؟

Website defacement (تغییر ظاهر وبسایت) یا به اختصار Defacement به نوعی از حملات گفته می‌شود که در آن فرد متجاوز، ظاهر یک وبسایت یا صفحه‌ی وب را تغییر می‌دهد. معمولا در اثر این تغییر ظاهر، دسترسی به محتوای اصلی سایت برای بازدیدکننده غیرممکن می‌شود.

در این نوع حمله، تعدادی یا تمام صفحات یک سایت با یک صفحه یا محتوای ثابت جایگزین می‌شود که حاوی لوگو، شعار، نام مستعار هکر (یا گروه هکری) و … می‌باشد. معمولا در این نوع حملات ضربه‌ی مهم یا غیرقابل جبرانی به سایت وارد نمی‌شود و اطلاعات پایگاه داده یا فایل‌های مربوط به آن نیز به صورت دست نخورده باقی می‌ماند. البته در برخی موارد ممکن است علاوه بر تغییر ظاهر، فایل‌های مهم سایت یا محتوای پایگاه‌های داده‌ای آن نیز حذف شود که بازگردانی آن‌ها می‌تواند به تعلیق چند ساعته‌ی سایت و حتی بدنامی برند یک سایت تجاری یا وبسایتی پرمخاطب منجر شود.

هدف فرد حمله کننده در defacement معمولا نمایش و به رخ کشیدن توانایی هک، انتشار یک متن یا شعار سیاسی و مذهبی، آزمودن میزان امنیت و هشدار به صاحبین وبسایت برای بهبود ایمنی آن و … می‌باشد. از اینرو معمولا سایت‌های پربازدید و مشهور نظیر سایت‌های دولتی، و همچنین سایت‌های شرکت‌ها و فروشگاه‌ها در صورت عدم رعایت موارد امنیتی می‌توانند گزینه بسیار مناسبی برای این نوع حمله (به خصوص در مواردی که هدف فرد متجاوز انتشار یک شعار یا عقیده باشد) به شمار روند.

تغییر ظاهر وبسایت website defacement
نمونه ای از تغییر ظاهر و محتوای یک سایت دولتی – در این حمله تنها بخشی از محتوای صفحه تغییر داده شده است.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *