تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

دی وی دی Digital Versatile Disc – DVD

دی وی دی یا DVD چیست؟

دی وی دی (DVD) نوعی دیسک نوری است که برای نگه داری انواع داده های دیجیتال و فایل های ویدیویی به کار می‌رود. DVD از حروف ابتدایی عبارت Digital Versatile Disc (به معنای دیسک همه منظوره دیجیتال) گرفته شده است.

این نوع دیسک نوری در سال 1995 توسط شرکت‌های فیلیپس (Philips) و سونی (Sony) طراحی و تولید شد. دی وی دی با هدف نگهداری ویدیوهای دیجیتال با کیفیت بالاتر ساخته شد و در ابتدا به عنوان مخففی برای عبارت Digital Video Disc (به معنای دیسک ویدیویی دیجیتال) معرفی شد. اما به مرور و با فراگیر شدن کاربردهای دیگر، واژه Versatile (به معنای همه منظوره) جایگزین واژه Video شد. امروزه از این فضای ذخیره سازی برای نگه داری هر نوع داده دیجیتال از فایل نرم افزارها و اسناد گرفته تا بازی‌ها، موسیقی و فیلم‌های ویدیویی استفاده می‌شود.

انواع DVD، ظرفیت و سایر خصوصیات آن‌ها

DVD در مقایسه با CD از ظرفیت و سرعت بالاتری برخوردار است. تاکنون انواع مختلفی از دی وی دی نظیر DVD-ROM (فقط خواندنی – از پیش نوشته شده و غیرقابل نوشتن یا پاک کردن توسط کاربر)، DVD-R (با قابلیت یک بار نوشتن توسط کاربر)، DVD-RW و DVD-RAM (با قابلیت نوشتن و پاک کردن چندباره توسط کاربر) وارد بازار شده است.

دی وی دی های استاندارد همانند CD و Blu-ray های معمولی، دارای قطر 12 سانتی‌متر و مینی دی وی دی (MiniDVD) ها نیز دارای قطر 8 سانتی‌متر می‌باشند. نسخه‌ی یک طرفه و تک لایه‌ی DVD استاندارد (DVD-5) دارای ظرفیت حدودی 4.7 گیگابایت و نسخه یک طرفه دو لایه آن (DVD-9) نیز قادر به نگه داری 8.5 گیگابایت داده هستند. در مقابل نسخه‌ی یک طرفه و تک لایه MiniDVD (یا DVD-1) دارای ظرفیت حدودا 1.5 گیگابایت و نسخه یک طرفه دو لایه آن (یا DVD-2) نیز قادر به نگه داری 2.6 گیگابایت داده هستند.

در DVD ها از لیزر 650 نانومتری (به رنگ قرمز) برای خواندن و نوشتن استفاده می‌شود که این طول موجه کوتاهتر در مقایسه با لیزر 780 نانومتری به کار رفته در CD ها امکان تمرکز لیزر روی نقاط کوچکتر و در نتیجه ذخیره‌ی داده‌های بیشتر روی رسانه‌ای با همان سطح را فراهم می‌آورد.

سرعت خواندن و نوشتن پایه (1x) برای DVD ها (سرعت اولین درایوهای DVD) برابر با 1385 kB/s (حدود 1.4 MB/s) می‌باشد. این در حالیست که نرخ پایه برای CD ها تنها 153.6 kB/s (یعنی چیزی حدود یک نهم نرخ پایه DVD) است.

دستگاه‌هایی که امکان خواندن این نوع دیسک‌ها را روی یک رایانه فراهم می‌آورند به DVD Drive موسوم هستند. البته DVD Player ها نیز بدون نیاز به رایانه قادر به پخش DVD های صوتی و ویدیویی هستند. اغلب این دستگاه‌ها قادر به خواندن و پخش CD نیز می‌باشند. دستگاه‌هایی که علاوه بر خواندن، امکان نوشتن روی این رسانه را برای کاربر فراهم می‌آورند DVD Recorder یا DVD Writer نامیده می‌شوند.

دی وی دی DVD
نمای پشتی یک DVD

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *