تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تراکم پیکسلی Pixel Density و پی پی آی PPI

تراکم پیکسلی Pixel Density و پی پی آی PPI چیست؟

تراکم پیکسلی (Pixel Density) اصطلاحی است که بیان‌کننده میزان پیکسل‌های تشکیل دهنده دستگاه‌های نمایش الکترونیکی (نظیر نمایشگرهای رایانه، تلویزیون) و همچنین دستگاه‌های ثبت تصاویر دیجیتال (نظیر دوربین دیجیتال و پویشگر تصویر) در واحد طول است. معمولا برای بیان تراکم پیکسلی از واحد Pixels Per Inch (به معنای تعداد پیکسل در هر اینچ) یا PPI و Pixels Per Centimeter (به معنای تعداد پیکسل در هر سانتی‌متر) یا PPCM استفاده می‌شود.

در دستگاه‌هایی که دارای پیکسل‌های مربعی هستند طبیعتا تراکم پیکسلی (یا تعداد پیکسل‌ها در واحد اینچ) افقی و عمودی یکسان می‌باشد، اما این دو مقدار در حالتی که پیکسل‌ها غیرمربعی باشند متفاوت خواهد بود.

امروزه اکثر نمایشگرهای رایجی که برای کاربری‌های مختلف از جمله رایانه‌های رومیزی و گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شود دارای تراکم‌های پیکسلی بالای 200 و 300 PPI و با میزان تراکم‌های بسیار بالاتر در مدل‌های مدرن‌تر می‌باشند.

محاسبه تراکم پیکسلی

به منظور محاسبه تراکم پیکسلی یک نمایشگر کافی است رزولوشن نمایشگر بر حسب پیکسل و ابعاد آن را برحسب اینچ در اختیار داشته باشیم. به عنوان نمونه نمایشگری با پیکسل‌های مربعی، پهنای 12 اینچ، ارتفاع 9 اینچ و ماکزیمم رزولوشن پیکسلی 1024 x 768 دارای تراکم پیکسلی افقی و عمودی حدودا 85 PPI خواهد بود که این مقدار را می‌توان به سادگی از تقسیم عرض (یا ارتفاع) برحسب پیکسل به عرض (یا ارتفاع) بر حسب اینچ به دست آورد. با توجه به اینکه به جای پهنا و ارتفاع نمایشگر معمولا طول قطر آن برحسب اینچ بیان می‌شود می‌توان ابتدا رزولوشن قطری نمایشگر را از طریق قضیه فیثاغورث محاسبه کرد و سپس تراکم پیکسلی را با تقسیم رزولوشن قطری (برحسب پیکسل) به طول قطر (برحسب اینچ) به دست آورد. گفتنی است هر اینچ برابر با 2.54 سانتی‌متر است.

با این توصیف، در رزولوشن ثابت هرچه اندازه یک صفحه نمایش بزرگ‌تر باشد، میزان PPI آن کمتر و ابعاد هر پیکسل نیز بزرگتر خواهد بود چرا که در این حالت پیکسل‌ها نسبت به یک صفحه نمایش کوچکتر باید سطح وسیع‌تری را بپوشانند (به عبارت بهتر اگر قرار باشد تعداد ثابتی پیکسل در یک سطح بزرگتر پخش شوند لازم است ابعاد بزرگتری داشته باشند.) بنابراین توجه داشته باشید اگر دو صفحه نمایش دارای رزولوشن یکسانی باشند تراکم پیکسلی هرکدام که سایز کوچکتری داشته باشد بالاتر است و هرچه تراکم بالاتر باشد ابعاد هر پیکسل کوچکتر و قابلیت نمایش تصویر با کیفیت‌تری را خواهد داشت.

تراکم پیکسلی Pixel Density
نمونه‌ای از نحوه محاسبه تراکم پیکسلی در نمایشگری با پیکسل‌های مربعی

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

2 thoughts on “تراکم پیکسلی Pixel Density و پی پی آی PPI

 • salam139

  روش محاسبه طول و ارتفاع تلویزیون با استفاده نسبت تصویر16:9 در تلویزیون42 اینچ چگونه هست /بلا متوجه نشدم

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   دوست عزیز در این مقاله صرفا به تعریف و نحوه محاسبه تراکم پیکسلی پرداخته شده است که ارتباطی با پرسش شما ندارد. البته شما می توانید با کمک نسبت های مثلثاتی و اطلاعاتی که فرمودید خیلی راحت به پاسخ سوال خودتون برسید.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *