تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

عمق رنگ Color Depth

عمق رنگ یا Color Depth چیست؟

عمق رنگ (Color Depth) عبارتست از تعداد بیت‌هایی که برای مشخص نمودن رنگ (یا مشخص نمودن هرکدام از اجزاء رنگی) متناظر با هر پیکسل از یک تصویر یا فریم ویدیویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از عبارت “عمق بیت” (Bit Depth) نیز به عنوان معادلی برای این اصطلاح استفاده می‌شود.

زمانی که این مفهوم برای یک پیکسل به کار می‌رود می‌توان آن را برحسب تعداد بیت در هر پیکسل (bits per pixel یا bpp) بیان نمود. هنگامی که این اصطلاح برای تعیین یک جزء رنگی به کار می‌رود نیز معمولا آن را با عناوینی نظیر تعداد بیت در هر جزء (bits per component) یا تعداد بیت در هر کانال (bits per channel) و … بیان می‌کنند.

عمق‌های رنگی رایج

در عمق رنگ 8 بیتی (با امکان تبیین 256 رنگ مختلف) برای مدل رنگی RGB، تنها 3 بیت (8 حالت مختلف) برای هرکدام از اجزای قرمز و سبز و 2 بیت (4 حالت مختلف) برای مؤلفه‌ی آبی مربوط به رنگ هر پیکسل در نظر گرفته می‌شود؛ دلیل استفاده از بیت‌های کمتر برای جزء آبی آنست که چشم انسان نسبت به این رنگ از حساسیت کمتری برخوردار است. سیستم High Color از 15 یا 16 بیت برای تعیین رنگ هر پیکسل کمک می‌گیرد. در این سیستم برای هر جزء قرمز، سبز و آبی 4 بیت و برای مؤلفه‌ی شفافیت (Transparency) نیز 4 بیت در نظر گرفته می‌شود که مجموعا قادر به تعریف 4,096 رنگ مختلف با 16 سطح شفافیت می‌باشد.

امروزه نمایشگرها و کارت‌های ویدیویی معمولی از دقت 8 بیت برای هر کانال RGB برخوردار هستند. به این معنا که برای هریک از مؤلفه‌ها (اجزای) رنگی R و G و B، تعداد 8 بیت (یک بایت) و در مجموع 24 بیت در نظر گرفته می‌شود (که با احتساب بیت‌های شفافیت آلفا مجموعا 32 بیت می‌شود). از عمق رنگ 24 بیتی با عنوان True Color یاد می‌شود که امکان تعریف 16,777,216 رنگ (چیزی فراتر از تعداد رنگ‌هایی که چشم یک انسان قادر به تشخیص می‌باشد) را فراهم می‌کند. جالب است بدانید در مدل‌های 30، 36 و 48 بیتی که به آن‌ها Deep Color گفته می‌شود میلیاردها رنگ متمایز وجود دارد.

در تصاویر زیر می‌توانید نمونه‌های مختلفی از یک صحنه‌ی ثابت که در عمق‌های رنگی متفاوت 4 و 8 و 24 بیت در پیکسل ذخیره شده است را مشاهده نمایید.

عمق رنگ Color Depth
تصویر با عمق رنگ 4 بیت در هر پیکسل
عمق رنگ Color Depth
تصویر با عمق رنگ 8 بیت در هر پیکسل
عمق رنگ Color Depth
تصویر با عمق رنگ 24 بیت در هر پیکسل

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *