تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

جان Life (بازی های ویدئویی)

جان یا Life در بازی های ویدئویی چیست؟

جان یا لایف (Life) در بازی های ویدئویی به فرصت های زندگی شخصیت بازی یا نوبت‌هایی گفته می‌شود که یک بازیکن می‌تواند به ازای هر کدام از آن‌ها یک دور بازی را انجام دهد. این دور از زمان سلامت کامل شخصیت بازی تا از بین رفتن کامل آن ادامه پیدا می‌کند. جمع این واژه به صورت Lives (لایوز) نوشته می‌شود و تعداد جان‌های بازی را مشخص می‌کند.

به عبارت ساده‌تر، تعداد جان ها در یک بازی ویدئویی به معنای تعداد دفعاتی است که بازیکن می‌تواند تا زمان تمام شدن بازی یا گیم اور (Game Over) برای انجام بازی تلاش کند. این تعداد معمولا یک مقدار متناهی است که با تمام شدن آن بازیکن نمی‌تواند بازی فعلی خود را ادامه دهد، بلکه در صورت تمایل باید از ابتدای بازی، کار را شروع کند.

در برخی بازی های ویدئویی به جای این واژه از عبارت‌های دیگری مثل تعداد شانس (Chance) یا تعداد ادامه (Continue) استفاده می‌شود. استفاده از این واژه ها به خصوص برای بازی‌های کودکان، مانع از القای این حس می‌شود که شکست در بازی با از دست دادن زندگی واقعی گره خورده است.

کاهش تعداد جان‌ها و جزئیات Life در بازی

با از بین رفتن هر جان، بازی با جان بعدی از ابتدای مرحله یا آخرین چک‌پوینتی که بازیکن از آن عبور کرده ادامه پیدا می‌کند.

در برخی بازی های ویدئویی با هر آسیب، یک جان از تعداد جان‌های موجود کم می‌شود. این آسیب می‌تواند ناشی از برخورد کاراکتر بازی با دشمن، شلیک موفق به کاراکتر بازی، سقوط در دره یا دریا و … باشد.

در دسته‌ای دیگر از بازی های ویدئویی، کاهش هر جان به صورت تدریجی اتفاق می‌افتد. به این ترتیب که با برخی آسیب‌ها بخشی از سلامتی (Health) کاراکتر بازی کاهش می‌یابد و با صفر شدن سطح سلامتی، یک جان او کم می‌شود.

معمولا تعداد Lives در بخشی بالای صفحه بازی به صورت عدد یا در قالب تعدادی شکل قلب یا سر شخصیت بازی نمایش داده می‌شود. در برخی بازی ها نیز میزان سلامت شخصیت بازی در قالب شکل‌های قلب یا یک نوار سلامتی نمایان می‌شود.

نمایی از تعداد جان ها (Lives) و سطح سلامتی (Health) در نوار بالایی یک بازی ویدئویی
نمایی از تعداد جان‌ها (Lives) و سطح سلامتی (Health) در نوار بالایی یک بازی ویدئویی

تعداد جان در بازی ویدئویی

وجود چند جان در بازی امکان تجربه و ریسک بیشتر یا تمرین و پیشروی در بازی را برای بازیکن به ارمغان می‌آورد. تعداد شانس های بازی در بازی های ویدئویی مختلف، متفاوت است و در حالت رایج بین 3 تا 5 عدد متغیر است.

در بعضی از بازی ها هم متناسب با درجه سختی انتخابی، بازیکن تعداد جان‌های متفاوتی خواهد داشت. به این معنی که برای درجه سختی ساده، تعداد شانس بیشتر و برای حالت‌های دشوارتر بازی، این تعداد کمتر خواهد بود.

گفتنی است در انواع خاصی از بازی‌ها صرفا یک جان در اختیار بازیکن قرار می‌گیرد. معمولا امکان بازیابی بازی از حالت ذخیره شده می‌تواند محدودیت تعداد شانس های بازی را برای بازیکن کاهش دهد.

در بسیاری از بازی ها، بازیکن می‌تواند با جمع آوری آیتم های خاصی در بازی (موسوم به 1-up) تعداد جان خود را افزایش دهد. در برخی از بازی ها هم با کمک آیتم هایی که قدرت شخصیت بازی را افزایش می‌دهند می‌توان کاهش سلامتی یا تعداد جان‌ها را به تعویق انداخت.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *