تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

مایکروسافت اکسس Microsoft Access

مایکروسافت اکسس یا Microsoft Access چیست؟

مایکروسافت اکسس (Microsoft Access یا به اختصار MS Access) نام یک سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS) تولید شده توسط شرکت مایکروسافت است که یک موتور پایگاه داده رابطه ای (موسوم به Microsoft Jet Database Engine) را با واسط کاربری گرافیکی و ابزارهای توسعه‌ نرم‌افزاری ویژه ترکیب کرده است.

اکسس به عنوان عضوی از خانواده مایکروسافت آفیس (Microsoft Office) شناخته می‌شود و همانند سایر محصولات این مجموعه، در اکسس نیز امکان استفاده از زبان برنامه نویسی “ویژوال بیسیک برای اپلیکیشن ها” (Visual Basic for Applications – VBA) درنظر گرفته شده است.

ویژگی‌ها و امکانات مایکروسافت اکسس

در محیط مایکروسافت اکسس، کاربران می‌توانند با کمک واسط کاربری گرافیکی به ایجاد جداول (Table)، پرس و جوها (Query)، فرم ها و گزارش‌های مورد نیازشان بپردازند. به علاوه کاربران حرفه‌ای با کمک VBA قادرند برنامه‌های پیشرفته‌ای با قابلیت مدیریت و دستکاری داده ها طراحی کنند. معمولا به دلیل محدودیت‌هایی که در اکسس و پایگاه داده‌های آن وجود دارد (نظیر حداکثر حجم پایگاه داده 2 گیگابایت و حداکثر تعداد ارتباط همزمان 255 کاربر)، از این سیستم مدیریت پایگاه داده به عنوان راهکاری برای افراد و کسب و کارهایی با مقیاس کوچک یاد می‌شود.

همچنین در اکسس، قابلیت درون ریزی (Import) داده ها از فرمت های مبدا مختلفی نظیر فرمت های اصلی اکسل (Excel)، اس کیو ال سرور (SQL Server) و همین‌طور برون بری (Export) در فرمت‌های متعدد برای کاربران فراهم شده است.

پایگاه داده های Microsoft Access از نسخه 2007 به بعد با پسوند فایل .accdb ذخیره می‌شوند. این در حالیست که نسخه‌های قدیمی‌تر از پسوندهایی نظیر .mdb و .mde استفاده می‌کردند. البته نسخه های جدیدتر این نرم افزار همچنان قادر به باز کردن و ویرایش پایگاه داده های تولید شده توسط نسخه های قدیمی هستند.

مایکروسافت اکسس
نمایی از واسط کاربری Microsoft Access 2013

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

2 thoughts on “مایکروسافت اکسس Microsoft Access

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *