تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

اکسس پوینت یا نقطه دسترسی بی سیم Wireless Access Point – WAP

اکسس پوینت (یا نقطه دسترسی) بی سیم Wireless Access Point چیست؟

اکسس پوینت یا نقطه دسترسی (Access Point – AP) که به آن نقطه دسترسی بی سیم (Wireless Access Point – WAP) نیز گفته می‌شود در حوزه شبکه های رایانه ای به سخت افزاری گفته می‌شود که امکان اتصال بی سیم دستگاه‌های سازگار با Wi-Fi را به یک شبکه سیمی فراهم می‌کند. اکثر نقاط دسترسی بی سیم مجهز به روتر (رهیاب) داخلی هستند و برخی دیگر برای فراهم کردن دسترسی شبکه نیازمند اتصال به یک روتر هستند.

یک اکسس پوینت معمولا به صورت مستقیم به یک شبکه سیمی (نظیر Ethernet) متصل می‌شود و با ایجاد یک شبکه محلی بی سیم (موسوم به WLAN)، به سایر دستگاه‌ها (از لپ تاپ و رایانه رومیزی گرفته تا تبلت و گوشی هوشمند) اجازه می‌دهد به شبکه سیمی مربوطه دسترسی پیدا کنند.

اکثر این دستگاه‌ها امکان اتصال بی سیم و همزمان چندین دستگاه به شبکه را فراهم می‌کنند و برای این منظور از استانداردهای IEEE 802.11 استفاده می‌کنند. بسته به نوع این استاندارد و فاکتورهای مختلف دیگر، شعاع امواج رادیویی، پهنای باند و همچنین سرعت آن متفاوت خواهد بود.

با توجه به اهمیت بالای مسائل امنیتی در ارتباطات بی سیم، نقاط دسترسی امروزی مجهز به تکنولوژی های رمزنگاری مختلفی از جمله WEP (کوتاه شده عبارت Wired Equivalent Privacy) و WPA (کوتاه شده عبارت Wi-Fi Protected Access) و WPA2 می‌باشند. لازم به ذکر است روش رمزنگاری WEP از ایمنی کمتری برخوردار بوده و به سادگی قابل شکستن می‌باشد. اما WPA و WPA2 در صورت استفاده از رمزهای قوی، ایمنی قابل قبولی دارند.

فراموش نکنید در شبکه های ادهاک، ارتباط میان دو یا چند دستگاه بدون وجود Access Point برقرار می‌شود و دستگاه ها تا زمانی که در بازه ارتباطی یکدیگر قرار داشته باشند قادر به ارسال و دریافت داده در شبکه هستند.

اکسس پوینت یا نقطه دسترسی بی سیم
نمونه ای از یک اکسس پوینت بی‌سیم

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *