اینتلیسنس IntelliSense

اینتلیسنس یا IntelliSense چیست؟

اینتلیسنس (IntelliSense) عنوان قابلیت تکمیل کد هوشمند (Intelligent code completion) شرکت مایکروسافت است. از جمله محصولات مایکروسافت که از این ویژگی در آن‌ها پشتیبانی می‌شود می‌توان به محیط یکپارچه توسعه ویژوال استودیو و ویرایشگر سورس کد ویژوال استودیو کد اشاره کرد.

این فناوری برای اولین بار در ویژوال بیسیک عملیاتی شد. IntelliSense مانند سایر ابزارهای تکمیل کد علاوه بر افزایش سرعت کدنویسی، خطای انسانی ناشی از تایپ دستی نام متغیرها، توابع و دستورات را نیز کاهش می‌دهد. در اینتلیسنس از لیست های بازشونده برای نمایش پیشنهادات و تکمیل کد هنگام تایپ بهره گرفته می‌شود.

اینتلیسنس علاوه بر قابلیت تکمیل کد، عناصر عضو را لیست کرده و همچنین نحوه اعلان (Declaration)، نسخه‌های مختلف Overload شده توابع و اطلاعات مرتبط با پارامترهای تابع (نظیر نوع و نام پارامترها) را نیز به نمایش درمی‌آورد.

به عنوان نمونه همان طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید هنگام تایپ حرف C، لیستی از عناصر عضو قابل قبول که با حرف C آغاز می‌شوند به نمایش درمی‌آید. کاربر با کمک این لیست می‌تواند به سادگی و بدون نیاز به تایپ کامل، واژه موردنظر خود را از میان آیتم‌های موجود در لیست انتخاب کند.

تکمیل کد توسط IntelliSense در ویژوال استودیو
تکمیل کد توسط IntelliSense در ویژوال استودیو

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *