اینتلیسنس IntelliSense

اینتلیسنس یا IntelliSense چیست؟

IntelliSense نام سامانه‌ی تکمیل کد هوشمند شرکت مایکروسافت است که در محیط ویژوال استودیو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فناوری برای اولین بار در IDE ویژوال بیسیک عملیاتی شد.

ابزارهای تکمیل کد نظیر IntelliSense علاوه بر افزایش سرعت کدنویسی، خطای انسانی ناشی از تایپ کامل نام متغیرها، توابع و دستورات را نیز کاهش می‌دهد. در این نوع فناوری‌ها از منوهای بازشونده برای نمایش پیشنهادات و تکمیل کد هنگام تایپ بهره گرفته می‌شود.

IntelliSense علاوه بر قابلیت تکمیل کد، عناصر عضو را لیست کرده و هم‌چنین نحوه‌ی اعلان (Declaration)، نسخه‌های مختلف Overload شده‌ی توابع و اطلاعات مرتبط با پارامترهای تابع (نظیر نوع و نام پارامترها) را نیز به نمایش درمی‌آورد.

به عنوان نمونه، همان طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید هنگام تایپ حرف C، لیستی از عناصر عضو قابل قبول که با حرف C آغاز می‌شوند به نمایش درمی‌آید. کاربر با کمک این لیست می‌تواند به سادگی و بدون نیاز به تایپ کامل، واژه‌ی موردنظر خود را از میان آیتم‌های موجود در لیست انتخاب کند.

تکمیل کد توسط IntelliSense در ویژوال استودیو
تکمیل کد توسط اینتلیسنس در ویژوال استودیو

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *