تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

هارد دیسک Hard Disk

هارد دیسک (دیسک سخت) یا Hard Disk چیست؟

هارد دیسک (Hard Disk Drive یا HDD) یا دیسک سخت نوعی ابزار ذخیره سازی است که به منظور ذخیره و بازیابی داده‌های دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. دیسک سخت از نوع حافظه‌های غیرفرار می‌باشد و داده‌های ذخیره شده روی آن پس از خاموشی دستگاه و قطع برق از بین نمی‌رود.

در این نوع حافظه، داده‌ها روی صفحاتی دوار با پوشش مغناطیسی ذخیره می‌شوند. برای خواندن و نوشتن داده‌ها روی این صفحات از هدهای خواندن و نوشتن استفاده می‌شود. دسترسی به داده‌های دیسک سخت به صورت تصادفی امکان پذیر است، به عبارت بهتر لازم نیست برای خواندن یا نوشتن داده‌ها در یک محل معین به صورت دنباله‌وار از بلاک‌های داده‌ای پیش از آن عبور کنیم.

از دهه‌ی 1950 میلادی تاکنون دیسک‌های سخت توانسته‌اند جایگاه مناسبی را به عنوان حافظه‌های ثانویه در اکثر رایانه‌های شخصی به خود اختصاص دهند. شرکت‌های متعددی در بهبود عملکرد و افزایش ظرفیت این نوع از حافظه‌ها تلاش کرده‌اند. در این میان Seagate و Toshiba از مهم‌ترین تولیدکنندگان دیسک‌های سخت امروزی به شمار می‌روند.

لازم به ذکر است بخشی از ظرفیت هارد دیسک‌ها توسط سیستم فایل و سیستم عامل مورد استفاده قرار می‌گیرد بنابراین آنچه برای کاربر قابل استفاده است معمولا مقدار اندکی از ظرفیت اسمی هارد دیسک کمتر است.

از نظر اندازه‌ی فیزیکی، معمولا هارد دیسک‌های 3.5 اینچی برای رایانه‌های رومیزی (دسکتاپ) و دیسک‌های سخت 2.5 اینچی برای لپ‌تاپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به منظور اتصال دیسک‌های سخت به رایانه از کابل‌های رابط PATA یا SATA استفاده می‌شود. البته هارددیسک‌های خارجی (اکسترنال) از کابل USB به عنوان رابط بهره می‌برند.

نوع دیگری از حافظه‌های ثانویه که برای ذخیره‌سازی داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد با عنوان درایو حالت جامد (SSD) شناخته می‌شود. با وجود اینکه SSD نسبت به HDD از عملکرد و سرعت بالاتری برخوردار است با اینحال به دلیل قیمت بالا نتوانسته است جایگزین مناسبی برای دیسک سخت در مصارف عمومی باشد.

نمایی از فضای داخل یک هارد دیسک Hard Disk
نمایی از فضای داخل یک Hard Disk

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *