تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

هایبرنیشن Hibernation

هایبرنیشن یا Hibernation چیست؟

هایبرنیشن (Hibernation) در رایانه به حالتی گفته می‌شود که در آن ضمن حفظ وضعیت، رایانه در حالت خاموشی قرار می‌گیرد. این واژه در لغت به معنای خواب زمستانی می‌باشد.

در این حالت داده‌های موجود در حافظه‌ی RAM بر روی یک حافظه‌ی غیرفرار نظیر هارد دیسک ذخیره می‌شود. به این ترتیب با خاموشی رایانه و قطع جریان الکتریسیته، وضعیت سیستم از دست نمی‌رود و پس از بازیابی، سیستم با همان وضعیت پیشین در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

در اغلب رایانه‌های رومیزی و لپ‌تاپ‌ها، سیستم عامل امکان هایبرنیت شدن خودکار در صورت عدم استفاده از رایانه یا کاهش میزان باتری را برای کاربر فراهم کرده است. در سیستم عامل ویندوز هایبرنیت کردن سیستم از طریق منوی استارت نیز امکان‌پذیر است.

تفاوت میان Hibernation و Sleep

برخلاف حالت خواب (Sleep Mode)، در هایبرنیشن هیچ مصرف الکتریسیته‌ای وجود ندارد و مشابه یک Shutdown معمولی، کاربر می‌تواند جریان برق را از رایانه قطع کند. چرا که در حالت Sleep مقدار اندکی الکتریسیته برای نگه‌داری محتوای RAM مورد نیاز است و قطع الکتریسیته در آن می‌تواند باعث از دست رفتن وضعیت و اطلاعات سیستم شود درحالی که در هایبرنیشن محتوای رم روی یک حافظه‌ی غیرفرار ذخیره می‌شود که نگه‌داری آن نیازمند برقرار ماندن جریان الکتریسیته نیست.

در عین حال مشابه حالت Sleep، تمام اطلاعات و وضعیت رایانه در Hibernation نیز حفظ می‌شود و کاربر می‌تواند کار خود را هر لحظه که بخواهد از همان موقعیت پیشین ادامه دهد. با توجه به اینکه ادامه‌ی فعالیت یک سیستم هایبرنیت شده مستلزم فراخوانی و بازگردانی داده‌ها به RAM می‌باشد آغاز به کار سیستم از این حالت در مقایسه با حالت خواب نیازمند صرف زمان بیشتری می‌باشد. با اینحال مزایای هایبرنیشن، آن را به گزینه‌ی مناسب‌تری برای کاهش مصرف انرژی تبدیل کرده است به خصوص در مواردی که قرار است برای مدت نسبتا طولانی‌تری از سیستم استفاده نشود.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *